Egy országgyűlési képviselő tette fel a kérdést Pintér Sándornak, a minisztérium szokatlanul röviden, de annál kuszábban válaszolt.
Keresztes László Lóránt LMP-s országgyűlési képviselő szerette volna megtudni, hogy "valóban a vidéki kis létszámú iskolák összevonását tervezi a kormány". A válaszban Rétvári Bence, Belügyminisztérium államtitkára először kiemelte, hogy a "baloldal" korábban 381 helye zárt be kistelepülési iskolákat és bocsátott el 15 ezer tanárt, majd hozzátette, hogy a jelenlegi kormány "elkötelezett a kistelepülési iskolák megőrzése iránt". Hozzátette:
Az Európai Bizottság az uniós forrásokkal kapcsolatos egyeztetések során megfogalmazott olyan javaslatot, amely a kis létszámú intézmények átszervezésének megvizsgálására és módosítására vonatkozott. Tájékoztatom, hogy az EU-s forrásokkal kapcsolatos egyeztetések folyamatban vannak".
Tényleg a levegőben lóg a kérdés?
Ahogy korábban megírtuk, az Európai Bizottság szeretné elérni, hogy az uniós helyreállítási alapba (RFF) kerüljön bele, hogy a kistelepülési iskolahálózatot felülvizsgálja a kormány, különös tekintettel a felső tagozatokra. Sok helyen ugyanis egyszerűen nincs szaktanár, így képesítés nélküli pedagógusok tanítanak szaktantárgyakat.
Sőt, a Bizottság azt szeretné, hogy a kormány azt nagyon rövid időn belül hozza fel 100%-ra, vagyis egy tanár kapja meg legalább a diplomás átlagbért. „A tanári fizetések az OECD-tag uniós országok közül itt a legalacsonyabbak, és az egyéb felsőfokú végzettségűek fizetésének csupán 58–66 %-át teszik ki, az oktatási intézmény szintjétől függően” – áll az országjelentésében.