Az iskolák összevonása csak egy kétségbeesett próbálkozás lenne a tanárhiány csökkentésére Közoktatás
Eduline

Az iskolák összevonása csak egy kétségbeesett próbálkozás lenne a tanárhiány csökkentésére

Polónyi István oktatáskutató szerint a kisiskolák bezárása kétségbeesett kísérlet lenne arra, hogy a jelenlegi tanárhiányt, és a hosszabb távon is várható tanárhiányt próbálják meg csökkenteni.

A kutató szerint az új kormányban is felmerült a kisiskolák bezárásának ötlete. Az iskolaösszevonás az elmúlt évtizedekben nagyon sokszor szóba került, de hozzá kell tenni, hogy az általános iskolák több mint háromnegyede, a gimnáziumok nagyjából fele 500-nál kisebb létszámú. Polónyi István szerint azzal lehetne pénzt, paripát, embert megtakarítani, hogyha meglépnék az összevonásokat, de ez a racionalizálás a kistelepülési iskolák megszűnésével jár - mondta a Klubrádiónak.

Az iskola településmegtartó erő, és ha elveszik egy kistelepüléstől, akkor nem marad semmije, nem lesz olyan intézménye, ami után pénzt kapna – tette hozzá és megjegyezte azt is, nagy vita van arról is, hogy a kistelepülési iskolák kellő minőséget adnak-e.

Szerinte az összevonás esetén iskolabuszokat lehetne venni az eljutáshoz, de nem csupán erről van szó, hanem például Borsodban, Somogyban vagy Dél-Baranyában az utak minőségéről is. Valamint arról, hogy a nagyobb létszámú iskolákhoz nagyobb épületekre lenne szükség. Hozzátette, már most is több tízezer gyerek lakik olyan helyen, ahol nincs általános iskola, tízezernyi gyerek pedig olyan helyen, ahol nincs középiskola, tehát kollégiumokra is szükség lenne. Ezért úgy látja, ennek nincsenek meg a szervezési, infrastrukturális feltételei az országban.