Már öt-hat évesek kezében is ott van a kék színű, vicsorgó figura, amely eredetileg egy horrorjáték főszereplője Közoktatás
Székács Linda

Már öt-hat évesek kezében is ott van a kék színű, vicsorgó figura, amely eredetileg egy horrorjáték főszereplője

Egyre népszerűbb az óvodások és a kisiskolások körében egy kék színű, hosszú lábú, vicsorgó figura. Huggy Waggy a Poppy Playtime nevű, elvileg 12 éves kortól ajánlott horror-videójátékban tűnt fel, ma viszont már több itthoni játékboltban és webáruházban is meg lehet venni a plüssváltozatot, a Youtube-on és a TikTokon pedig százával lehet ijesztő (és kevésbé ijesztő) videókat találni róla. Szakemberek arra figyelmeztetik a szülőket, hogy ezeket egyre több gyerek nézi meg.

Torz vigyorú, hosszú lábú és kezű, kék színű plüssfigura éles fogakkal – így néz ki Huggy Wuggy, amely egyre több játékbolt kínálatában tűnik fel. Az egyik legnépszerűbb itthoni ár-összehasonlító oldalon több tucat üzlet hirdeti három-hatezer forintért a plüssfigurákat, némelyiket olyan reklámképpel, amelyen a vicsorgó lény egy három-négy év körüli kislány kezében látható. A maszkon át a kulcstartóig sokféle terméket lehet kapni, sőt az igazi rajongók „életnagyságú”, nagyjából egyméteres változatot is vásárolhatnak.

A kék figura népszerűvé vált az óvodás és kisiskolás korosztályban, pedig eredetileg egy 2021-es Poppy Playtime nevű horror-videójáték "főszereplője". A sztori szerint a játékosok egy elhagyatott játékgyárat fedeznek el, ahonnan a dolgozók eltűntek, a vérszomjassá vált játékok pedig mindenkit megpróbálnak levadászni.

Részlet a játékból

A Poppy Playtime korhatáros, elvileg 12 év alattiak nem játszhatnak vele, de a kék színű figura kis túlzással mindenütt feltűnik: többezres, facebookos rajongócsoportok jöttek létre, a játékok mellett kulcstartót, hátizsákot, születésnapi tortát is lehet vásárolni ilyen mintával, sőt iOS-re és androidos telefonra is le lehet tölteni olyan appokat, amelyeken keresztül Huggy Wuggyval lehet chatelni és telefonálni.

A TikTokra az elmúlt hónapokban több olyan videó került fel, amelyben a kék figura a sötétből előugorva ijesztget, de a Youtube-on is lehet találni olyan felvételeket, amelyeken Huggy Wuggy-játékot játszanak felnőttek, sőt könnyen bele lehet futni olyan, ismert rajzfilmsorozatokból kivágott jelenetekbe is, amelyekben hirtelen feltűnik a fura lény. Egyre több, a gyerekek körében is népszerű gamer youtuber foglalkozik a Poppy Playtime-mal, amelynek bizonyos verziói a Roblox nevű, népszerű online platformon is elérhetőek. Vagyis a gyerekek könnyen rátalálhatnak HuggyWuggyra, ha a telefont/tabletet/laptopot felügyelet nélkül nyomkodják.

Így aztán nem meglepő, hogy több brit iskola igazgatója és tanára arra panaszkodott, hogy a szünetekben a gyerekek Huggy Wuggy bőrébe bújva rémisztgetik egymást, a brit rendőrség pedig egy felhívást is közölt, miután a videómegosztókon több Huggy Wuggy-dal is feltűnt, többmilliós nézettséget produkálva. Az egyikben a vicsorgó figura arról énekel, hogyan fogja a sötétben várni az áldozatát. Ennek a fordítása az elmúlt hetekben több magyar szülői Facebook-csoportban is feltűnt:

„Az én nevem Huggy Wuggy
Éles fogaim véresen hagynak
Soha ne hívj csúnyának
Ölelj, amíg meg nem halsz.
A sötétben foglak várni
Nem menekülsz előlem
Nem tudod, hogy mögötted vagyok?
Közelebb, mint gondolod.

Az Egyesült Államokban már hónapok óta téma a Huggy Wuggy, a Poppy Playtime alkotóit felelősségre is vonták, ám a forgalmazó MOB Games szerint ők nem tehetnek arról, hogy az interneten milyen tartalmak keringenek – a játékok korhatáros, a botrány miatt 8-ról 12 évre emelték a használatának alsó korhatárát.

Vidámnak álcázott félelmetes karakter

A Huggy Wuggy-jelenséggel már itthon is foglalkoznak, Andrási Betty pszichológus néhány nappal ezelőtt külön Facebook-posztot szentelt a témának. Azt írta: „Huggy Wuggy, a plüss, medveszerű horrorjáték vírusszerűen terjed az óvodákban. A gyerekek odáig vannak érte, a szülőket pedig egyre jobban aggasztja az új őrület”.

A pszichológus szerint a gyerekek kognitív fejlődéséhez persze mind a játékokra, mind a saját képzeletükre szükség van, de nem mindegy, kire milyen játék hat, ráadásul a gyerekeket önmagában az is összezavarhatja, hogy egy puha, vidám, mégis félelmetes plüssjátékról van szó, „szuperérzékeny gyerekeknél” ez hatványozottan igaz.

„Ölelj, amíg meg nem halsz” Huggy Wuggy, a plüss, medveszerű horror játék vírusszerűen terjed az óvodákban. A gyerekek...

Posted by Andrási Betty pszichológus on Monday, June 20, 2022

„Mivel a játékok azok, amelyek fejlesztik a kognitív képességeket, nagy körültekintéssel kell mérlegelni, hogy milyen jellegű játékokat engedünk be a családi térbe” – magyarázta. Hozzátette, hogy a Momo-esetek (néhány éve egy emberfejű-csirketestű avatar ijesztgette a gyerekeket) óvatosságra intik a szülőket, „már a Huggy Wuggyval kapcsolatban is lehet olvasni olyan esetekről, ahol kisgyermekek ki akartak ugrani az ablakon vagy lélegzet-visszafojtós játékot játszottak”.

A pszichológus kiemelte azt is: nagyon fontos kontrollálni és szűrni, hogy a gyerekek mihez férnek hozzá az interneten. „Ha megtettük, amit tudunk, mégis beszivárgott a kétes tartalom, fontos, hogy beszéljünk a gyerekkel arról, hogy mit látott, hogy érez ezzel kapcsolatban, és biztosítani, hogy például ez a játék sem tudja majd bántani” – tanácsolja.