A béreket meg sem említi a Belügyminisztérium tanároknak szóló kérdéssora Közoktatás
Eduline

A béreket meg sem említi a Belügyminisztérium tanároknak szóló kérdéssora

A Belügyminisztérium (BM) online, anonim felmérést indított a pedagógusoknak, ebben azonban szó sem esik az egyik legfontosabb kérdésről, a bérekről.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete megnézte a nemrég indított felmérés kérdéseit, ám arra jutottak, a fizetésekről, a megélhetésről, a lakhatási körülményekről, a másod- és harmadállási kényszerről egyetlen kérdés nem szól.

A szakszervezet szerint ezzel szemben rengeteg olyan kérdés hangzik el, amelyben a fizetés helyett apró gesztusok jelentőségét nagyítják fel:

Segítene-e, ha ingyen kaphatná a válaszadó a szakkönyveket?
Milyen lenne, ha lennének ingyenes továbbképzési lehetőségek?

A kérdőív a PDSZ szerint azt sugallja, hogy a korábban bevezetett minősítési rendszer, majd a legutóbb, évi egymillárdból a komplex ellenőrzés után újabb ellenőrzéseket szeretnének bevezetni. Holott - teszik hozzá - számtalanszor bebizonyosodott, hogy az agyonszabályzott, forrás nélküli közoktatásnak az ellenőrzések nemhogy segítettek volna, de a velük járó adminisztrációs terhek egyenesen elmélyítik a problémákat.

A BM – a kérdőívből kiolvasható - elképzeléseit négy pontban lehet a szakszervezet szerint összefoglalni:

  • új ellenőrzési rendszer bevezetése a munkavállalók megregulázása érdekében,
  • a jelenleg rendelkezésre álló bértömeg további differenciálása,
  • a iskolaőrség valamilyen átszervezése (további erősítése, kiszervezése),
  • a pedagógus feladatellátás egy részének leosztása NOKS-os (ők a nevelést-oktatást segítő munkatársak, például pedagógiai asszisztensek) irányba.

A tanárok nem elégedettek

A budapesti Kölcsey-gimnázium huszonnégy tanára csatlakozott a budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum polgári engedetlenségi akciót fontolgató pedagógusaihoz. A két legnagyobb szakszervezet pedig folytatja a tárgyalásokat a minisztériummal (eddig eredmények nélkül).

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.