"Azt hiszem, most meg tudom fogalmazni, miért nem jó vonal a Belügyminisztériumnál tudni az oktatást és az egészségügyet" – kezdte bejegyzését L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány vezetője a Facebookon, miután egyre jobban körvonalazódik, hogyan fog kinézni az új kormány az Emmi megszűnése után.
Az oktatásnak és az egészségügynek az empátia az alapja. Abból az attitüdből táplálkozik, hogy megértem a másikat, empatikus vagyok vele, elfogadom, a szocikulturális közegével együtt értelmezem, segítem, fejlesztem, motiválom, bátorítom
- írja az Igazgyöngy Alapítvány vezetője arról, hogy mindkét terület a Belügyminisztérium és Pintér Sándor vezetése alá fog tartozni a jövőben. "Megértem a kiszolgáltatottságát, ha beteg, ha gyerek, és a folyamatokban, amiben hozzám kapcsolódik, pozitív vagyok vele, és tudom, ő a fontos."
Ezen a két területen is kellenek persze a szabályok, kell a szabályozás, de ez nem írja felül az empatikus attitűdöt, amit elvár tőlem a szakmaiság. Itt lehet visszakérdezni… és elvárható a türelmes magyarázat. Ha kell, többször is. Az oktatásban gondolkodó embereket szeretnénk nevelni, ami azt jelenti, hogy nem gond a megkérdőjelezés, teret kell adnom a vitának, mert ez is egy fejlesztés.
L. Ritók Nóra kiemeli, ezzel szemben a rendőrség az más. "Ott minden leszabályozott, nincs visszakérdezés. Ott végrehajtás van... Ha az oktatásban és az egészségügyben elveszítjük az empatikus attitűdöt, milyen életünk és milyen jövőnk lesz?" - teszi fel a kérdést, "mert kétféle attitűddel nem szerepelhetünk egy rendszerben. A Belügyminisztérium rendszerében a katonai hierarchia attitűdje a meghatározó. Ami oda tartozik, annak úgy kell működnie."
Az Igazgyöngy Alapítvány vezetője szerint Pintér Sándor bizottságok előtt elmondott szavaiból az ellentmondások sugároznak. "Az ilyen ellentmondások pedig szétfeszítik a rendszereket. Lehet, hogy rend lesz... de olyan veszteségek árán, amit nem tudunk kiheverni. A munkánk lényege vész el. És én nem akarok erőből kikényszerített rendet”.