Friss: felfüggesztik a sztrájkot a pedagógus-szakszervezetek, az új kormánnyal folytatják a tárgyalást Közoktatás
Szabó Fruzsina

Friss: felfüggesztik a sztrájkot a pedagógus-szakszervezetek, az új kormánnyal folytatják a tárgyalást

Éjféltől felfüggesztik a március 16-án elindított határozatlan idejű sztrájkot – ezt jelentette be a két nagy pedagógus-szakszervezet sztrájkbizottsága pénteken. A munkabeszüntetésben egyébként több mint negyvenezren vettek részt, és ebben a számban még nincsenek benne azok, akik polgári engedetlenségi akcióba kezdtek az elmúlt hetekben.

„A PSZ és a PDSZ sztrájkbizottsága a parlamenti választások és az új kormány megalakulására várva felfüggeszti a sztrájkot” – mondta a pénteki sajtótájékoztatón Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke, hozzátéve: a sztrájktörvény és a február 11-i sztrájkrendelet ellenére jogszerűen meg tudták szervezni a munkabeszüntetést, számításaik szerint több mint negyvenezer kollégájuk vett részt az akciókban, akik legalább egy napig sztrájkoltak, legalább 29 ezren voltak.

„Ezek a számok úgy valósultak meg, hogy vannak olyan kollégák, akik nem tudtak részt venni a  sztrájkban, mert rendkívüli szünetet rendeltek el náluk. De ebben nincs benne a polgári engedetlenkedők létszáma sem” – magyarázta.

Szabó Zsuzsa arról is beszélt, hogy a rendszerváltás óta nem tapasztaltak olyan széleskörű társadalmi összefogást az oktatás ügyében, mint az elmúlt hetekben. Külön kiemelte a diákokat, akik – tette hozzá – megértették, hogy róluk és értük is sztrájkolnak a tanárok.

Napi tízezer forintot veszítettek a sztrájkolók

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a sztrájkoló pedagógusok naponta körülbelül tízezer forintot veszítettek, a munkabeszüntetés idejére ugyanis nem jár bér. A szakszervezeti tagoknak ezt a szakszervezetek vissza tudják pótolni, a Pedagógusok Szakszervezeténél például 89 millió forintot különítettek el erre. Ugyanígy tesz a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is, amelynek alapítványa azokat is tudja támogatni, akik nem szakszervezeti tagok.

A PSZ elnöke arra is kitért, hogy nyílt levélben szólították fel a kormányt, hogy a sztrájkolóktól levont bért fordítsák az ukrajnai menekült családok gyerekeinek oktatására, de erre nem kaptak választ.

Miért nem sztrájkolnak tovább a tanárok?

„A sztrájktörvény előírásai szerint a sztrájk alatt tárgyalni kell, és bár a kormány ezt velünk szemben az utóbbi hónapokban nem tartotta be, mi úgy gondoljuk, hogy nekünk be kell tartani. De mivel ügyvezető kormány lesz hétfőtől, és nekik nincs joguk rendeletalkotásra, semmilyen megállapodásra, nem lesz másik fél, akivel tárgyalni tudunk. Ha ebben az esetben sztrájk lenne, a kollégák nem jogszerű sztrájkban vennének részt, és ezt nem szeretnénk” – magyarázta Komjáthy Anna, a PDSZ országos választmányának elnöke.

Kiemelte azt is: ez nem jelenti azt, hogy feladják a követeléseiket. „Amint az új kormány megalakul, és kijelöli a tárgyalófelet, azonnal elkezdünk újra tárgyalni. Fontosnak tartjuk, hogy a követeléseinket vegye végre valaki komolyan” – magyarázta.

Bár az elmúlt napokban már jóval kevesebb iskolában sztrájkoltak, mint a határozatlan idejű munkabeszüntetés első napjain, március 16-a és 18-a között, így is számos iskolában folytatták az akciókat. Van, ahol "mozaiksztrájkot" hirdettek, vagyis minden nap más-más munkaközösség tagadta meg a munka felvételét, míg máshol gördülősztrájkot szerveztek, naponta más-más pedagógus sztrájkolt.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.