„Egy jelentősebb összeget” utalt Bojár Gábor a napok óta tiltakozó tanárok sztrájkalapjába Közoktatás
Szabó Fruzsina

„Egy jelentősebb összeget” utalt Bojár Gábor a napok óta tiltakozó tanárok sztrájkalapjába

A Graphisoft alapítóját a Tanítanék Mozgalom kereste meg, amely a pedagógussztrájk indulásakor kezdett adománygyűjtésbe: a befolyó összegből azokat a tanárokat, tanítókat, óvónőket támogatják, akik komoly anyagi problémákkal szembesülnek majd április elején, amikor megérkezik a fizetésük. A sztrájkolóktól ugyanis naponta körülbelül tízezer forintot vonnak le – árulkodó, hogy ez mekkora érvágás sok tanárnak.

„Szinte heti rendszerességgel kapok kéréseket különböző nemes célok támogatására, de sajnos nincs kapacitásom arra, hogy felelősen válogassak, mérlegeljek az ezer különböző cél között. Most azonban kivételt teszek. A Tanítanék Mozgalom megkeresésére egy jelentősebb összeget utalok a sztrájkoló pedagógusok sztrájkalapja javára” – írja Facebook-oldalán Bojár Gábor. A Graphisoft alapítója, Márki-Zay Péter egyik gazdasági tanácsadója azt is hozzátette: abban bízik, hogy a példa ragadós lesz, és mások is úgy döntenek, hogy anyagilag segítik a sztrájkolókat.

Bojár Gábor szerint az informatikai forradalom miatt még soha nem volt akkora értéke a tudás megszerzésének, az oktatásnak, mint ma. „Ezért nem elég elfogadható körülményeket nyújtani a pedagógusoknak (a sztrájkolók csak ezt kérik), de ennek a hivatásnak olyan megbecsülést kellene nyújtanunk, hogy a legtehetségesebbek számára is az egyik legvonzóbb hivatás lehessen” – teszi hozzá.

Napi tízezer forintot veszítenek a sztrájkoló tanárok

A Tanítanék Mozgalom egyébként több mint egy hete indított adománygyűjtést, hogy támogatni tudják a munkabeszüntetést vállaló, de a sztrájk vagy a polgári engedetlenség miatt anyagi problémákkal szembesülő pedagógusokat.

Azt ugyanis előre sejteni lehetett, hogy a valóban „határozatlan ideig” tartó sztrájk legnagyobb kerékkötője a pénz lesz. Egy sztrájkkal töltött nap ugyanis – mondták el hétfőn közzétett videójukban a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium sztrájkoló tanárai – körülbelül tízezer forintos bérlevonást jelent. Ami például egy négy-öt éve tanító, pedagógus 1 kategóriában álló tanító nettó 207 ezer forint körüli béréhez képest egész egyszerűen túl nagy összeg.

Nem véletlen, hogy a Kölcsey tanárai – akik egyébként a január 31-i kétórás figyelmeztető sztrájkban is részt vettek, majd az elsők között kezdtek polgári engedetlenségi akcióba februárban – úgy döntöttek, három nap sztrájk után „gördülő polgári engedetlenséggel” tiltakoznak tovább. Vagyis minden hétköznap más tanár tagadja meg a munka felvételét.

Szombaton tízmillió forintnál járt a sztrájkalap

A Tanítanék Mozgalom tagja, Törley Katalin a szombati pedagógustüntetésen még azt jelentette be, hogy addig tízmillió forintot gyűjtöttek, ebből az összegből azokat segítik, akiket már néhány napi bér kiesése is nehéz anyagi helyzetbe hoz. Tízmillió forintból pontosan ezer tanár, tanító vagy óvodapedagógus egynapi sztrájkját tudják segíteni az adományozók – tették hozzá. A gyűjtést egyébként folytatják: április 1-jére a Tanítanék és a noÁr Mozgalom közös szolidaritási koncertet és tüntetést szervez, az esemény Facebook-oldalán azt írják, a résztvevők pénzbeli adományokkal és közös kiállással támogathatják a tiltakozó pedagógusokat.

Kedden egyébként a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is bejelentette, hogy a sztrájksegélyt igényelhetnek azok a pedagógusok, akik a kieső fizetés miatt komoly anyagi problémákkal küzdenek majd. Azt is hozzátették, hogy a keret szűkös, így elsősorban a leginkább rászorulókat tudják támogatni.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.