Még mindig nincs vége a pedagógussztrájknak, több iskolában újra polgári engedetlenségi akcióba kezdtek Közoktatás
Szabó Fruzsina

Még mindig nincs vége a pedagógussztrájknak, több iskolában újra polgári engedetlenségi akcióba kezdtek

Kedden is folytatódott a pedagógusok tiltakozása, bár a sztrájkot több iskolában polgári engedetlenségi akció váltotta fel. Az akció így is komoly anyagi terhet jelent a munkabeszüntetést vállaló pedagógusoknak, egyikük azt írta, álságosnak tartja, hogy a kormány a háborúra hivatkozva kéri őket a sztrájk beszüntetésére.

Kedden újra polgári engedetlenségi akcióba kezdett Simkó Edit, aki a szombati, Kossuth téri pedagógustüntetésen is beszédet mondott. Ez már az ötödik nap, amelyet polgári engedetlenségi akcióval tölt, a Facebookon közzétett levelében azt írja, álságos, hogy az ukrajnai háborúra hivatkozva kéri a kormány a pedagógus-szakszervezeteket, hogy fejezzék be a sztrájkot.

„Ezután a menekült gyermekek beiskolázásában lesz az oktatás érintett, tehát a pedagógusokra itt is szükség lesz” – emeli ki.

A Derecskei I. Rákóczi György Gimnázium Technikumban és Kollégiumban kilenc pedagógus kezdett kedd reggel polgári engedetlenségi akcióba. „Tiltakozásunk jelképes, mindössze egy órát jelent, amelynek oka, hogy nem szeretnénk a nem csatlakozó kollégákat nehéz helyzetbe hozni a helyettesítéssel. Ebben az órában nem vesszük fel a munkát, nem folytatunk oktatási, nevelési tevékenységet. Ezzel együtt szeretnénk kifejezni, hogy a szakszervezetek követeléseivel egyetértünk. Tiltakozunk a Magyar Közlönyben 2022. február 11-én megjelent 36/2022. (II.11.) kormányrendelet ellen, amely a sztrájkot tényleges érdekérvényesítésre alkalmatlanná teszi” – írják nyilatkozatukban.

Hozzáteszik: nemcsak a tanári munka erkölcsi és anyagi megbecsüléséért harcolnak, hanem „a minőségi és gyermekközpontú oktatás körülményeinek megteremtéséért is (kevesebb óraszám a diákjaink számára, jobb felszereltség biztosítása)”.

„Úgy gondoljuk, nemcsak a mi problémánk a tanárhiány, a pályaelhagyás, az évről évre növekvő adminisztrációs terhek vagy az ingyenes helyettesítések. Szeretnénk szabadon tankönyvet választani! A jelenben kell megalapoznunk diákjaink, a következő nemzedékek jövőjét. Ezért nem tehetünk mást: ki kell állnunk diákjainkért, önmagunkért! Szeretnénk gondolkodó embereket nevelni-oktatni, akik képesek lesznek felnőni a 21. század kihívásaihoz” – írják, hozzátéve: figyelemfelkeltésük nem irányul sem az iskolavezetés, sem a tankerület ellen, és mindenféle pártpolitikai elköteleződéstől mentes.

A budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumban is folytatódik a tiltakozás, de már nem sztrájkkal, hanem „gördülő polgári engedetlenséggel”, vagyis naponta egy tanár tagadja majd meg a munka felvételét. A Kölcsey-gimnáziumban egyébként három napon át sztrájkolt a tantestület egy része, de a sztrájkot ebben a formában nem tudják folytatni, mert minden egyes nappal átlagosan tízezer forintot veszítenek, ráadásul szeretnének tovább dolgozni a diákjaikkal.

Ugyanakkor továbbra is fenntartják követeléseiket, elfogadhatatlannak tartják a sztrájkrendeletet. „Felháborítónak tartjuk az oktatási kormányzat hallgatását és évek óta tartó párbeszéd-képtelenségét, hogy a diákokat darabárunak tekintik, a pedagógusokat pedig végrehajtó robotoknak” – emelték ki.

A dabasi Gyóni Géza Általános Iskolában is folytatta a sztrájkot a tantestület egy része, de az újpesti Viola Óvodában is második napja tart a munkabeszüntetés - ők hétfőn kezdték a sztrájkot. A Kecskeméti Széchenyivárosi Arany János Általános Iskola huszonegy pedagógusa kedden is sztrájkol, ahogy a Deák Diák Ének-zenei Általános Iskola és Gimnázium tantestületéből is tizenhárman.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.