Az Apáczaiba a diákok kevesebb mint fele ment be csütörtök reggel, máshol a gyerekek kétharmada maradt otthon Közoktatás
Szabó Fruzsina

Az Apáczaiba a diákok kevesebb mint fele ment be csütörtök reggel, máshol a gyerekek kétharmada maradt otthon

Több tucat iskolában csütörtökön is folytatódott a pedagógussztrájk: a budapesti Politechnikumban ezen a héten csak a végzősök óráit tartják meg, az Apáczai-gimnáziumban a 650 diák kevesebb mint a fele jelent meg reggel, egy pestújhelyi általános iskolában pedig csak minden harmadik gyereket küldtek be a szülők.

A budapesti Közgazdasági Politechnikum Alternatív Gimnáziumban ezen a héten csak a végzős évfolyamnak tartanak órákat, bár gyermekfelügyelet lesz – erről még a múlt héten értesítették a szülőket. A tanárok döntő többsége a sztrájk mellett döntött, mert bár - áll a Politechnikum oldalán - alapítványi iskolaként sok szempontból „szigetnek” számítanak, azért a magyar oktatási rendszerben működnek ők is.

– A bértábla szerint kapjuk a fizetésünket.
– Vonatkozik ránk a NAT és az összes adminisztratív kötelezettség.
– Rendkívül nagy a túlterheltségünk.
– Érint a vészes pedagógushiány: egyre nehezebben találunk új kollégákat.
– Sztrájkolunk az összes pedagógus kollégánkért, akik a fenti problémákon túl gyakran félnek kritikát megfogalmazni, és egy sztrájkban vagy polgári engedetlenségi mozgalomban való részvétellel sokkal többet kockáztatnak, mint mi.
– Sztrájkolunk azért, hogy a jövőben minden pedagógus nyugodt légkörben, szakmai elvek mentén, önálló döntéseket hozva végezhesse munkáját és élhető élete legyen.
– Sztrájkolunk azért is, mert diákjainknak példát szeretnénk mutatni a felnőtt társadalomban meglévő szolidaritásra, amelynek néhány év múlva ők is részesei lesznek.

- sorolják a problémákat.

Az Illyésben és az Apáczaiban is folytatják a sztrájkot

A budaörsi Illyés Gyula Gimnáziumban, Szakgimnáziumban és Technikumban is folytatják a sztrájkot – bár van néhány diák az épületben, a tanárok nagy része ma sem vette fel a munkát. Ők be is jelentkeztek reggel a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) Facebook-oldalán, az egyik sztrájkoló tanár azt mondta, ma a sztrájk ideje alatt szendvicseket fognak készíteni, és azokat a Nyugatiba vagy a Keletibe viszik, az Ukrajnából menekülő felnőtteknek és gyerekeknek. Szerintük egyébként nem igaz, amit az Emberi Erőforrások Minisztériuma közölt szerda este, hogy a közoktatásban dolgozó pedagógusok mindössze 13 százaléka vett részt a sztrájkban.

Hányan sztrájkoltak szerdán?

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerda este azt közölte, szerdán a pedagógusok 13 százaléka vett részt a sztrájkban - azt is hozzátették, hogy ez elmarad a januári kétórás figyelmeztető sztrájk 17 százalékos részvételi arányától. Ebben az arányban azonban nincsenek benne azok a tanárok, akik nem a sztrájkhoz csatlakoztak, hanem polgári engedetlenségi akciót kezdtek, ahogy azok az iskolák sem, ahol rendkívüli tanítási szünetet rendeltek el a sztrájk napjaira.  

Az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnáziumban és Kollégiumban is folytatják a sztrájkot, a tantestület legalább fele részt vesz a munkabeszüntetésben. A PDSZ élő bejelentkezésében az egyik sztrájkoló tanár azt mondta, nem tíz-húsz százalékos béremelésre lenne szükség, hanem azonnali, jóval komolyabb fizetésemelésre. „Kiváló tanárok, fantasztikus potenciállal rendelkező tanárok döntenek úgy, hogy elhagyják ezt a pályát” – mondta az Apáczai másik tanára. A gimnáziumban körülbelül 640 diák tanul, kevesebb mint a fele ment be csütörtökön az iskolába. „Volt olyan osztály, ahol tegnap egy gyerek volt, máshová senki sem ment be” – tették hozzá.

A XVI. kerület legnagyobb oktatási intézményében is kevés a diák. A Táncsics Mihály Általános Iskola és Gimnázium harminc pedagógusa csütörtökön is folytatta a határozatlan időre meghirdetett sztrájkot. Összesen 424 család - a felsősök és a gimnazisták 76 százaléka -, nem küldte iskolába a gyermekét, így fejezték ki szolidaritásukat.

Általános iskolákban is sztrájkolnak

Több budapesti és vidéki általános iskolában is folytatják a sztrájkot a pedagógusok. Így döntött például a tantestület egy része a IX. Kerületi Molnár Ferenc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában, ahol a tanárok és tanítók megmozdulását a szülői közösség 182 tagja is támogatja. „Sztrájkkal fejezzük ki elégedetlenségünket a közoktatás jelenlegi állapota, az alacsony pedagógusbérek és a társadalmi megbecsültség hiánya miatt” – írták az Eduline-nak.

Budapest IX. Kerületi Molnár Ferenc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola sztrájkolói

Óbudán, a Kerék Általános Iskola és Gimnázium tizenkilenc pedagógusa sztrájkol, huszonhét kollégájuk szolidaritási nyilatkozatot írt alá, 107 szülő pedig támogató nyilatkozatot. Az iskola egyik tanára az Eduline-nal azt közölte, „az oktatás válságos állapota miatt” döntöttek a munkabeszüntetés mellett. A Kispesti Pannónia Általános Iskolában tizennégy tanár csütörtökön és pénteken is sztrájkol, a II. kerületi Klebelsberg Kuno Általános Iskolában és Gimnáziumban szerdán huszonhatan, ma huszonhárman nem vették fel a munkát, és – írták az Eduline-nak – „folytatják”. A Pestújhelyi Általános Iskola huszonkét pedagógusából tizenketten kezdtek polgári engedetlenségi akcióba, a diákok 28,8 százaléka volt jelen.

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását Közoktatás Székács Linda

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását

Ha még egyszer rosszat mernek mondani, akkor bajba kerülhetnek - ezt mondta az iskolaigazgató azoknak az általános iskolás diáklányoknak, akik négy évvel ezelőtt segítségért fordultak hozzá egy őket fogdosó, iskolai foglalkozáson jelenlévő férfi miatt. Az ügyben szeméremsértés miatt indult eljárás, és bár a bíróság szerint az iskola hárított, a tankerület ma már máshogy vélekedik.