Több száz tanár tagadta meg a munkát kedd reggel, az ország legjobb gimnáziumaiban is tiltakoznak Közoktatás
Szabó Fruzsina

Több száz tanár tagadta meg a munkát kedd reggel, az ország legjobb gimnáziumaiban is tiltakoznak

Országszerte több száz tanár kezdett polgári engedetlenségbe kedd reggel, a budapesti Szent István Gimnáziumban, az Ady Endre Gimnáziumban, a Kecskeméti Bányai Júlia Gimnáziumban, a Miskolci Herman Ottó Gimnáziumban, az Újbudai József Attila Gimnáziumban és a XI. kerületi Bethlen Gábor Általános Iskolában és Gimnáziumban is így döntött a tantestület egy része. A IX. kerületi Bakáts Téri Ének-zenei Általános Iskola épületére a szülők feszítettek ki egy molinót, így támogatják a sztrájkjogért harcoló pedagógusokat.

A 2016-os „tanárlázadást” elindító nyílt levélről híressé vált miskolci iskolában, a Herman Ottó Gimnáziumban harmincöt pedagógus tagadta meg a munkát kedd reggel. Az Eduline-hoz eljuttatott nyilatkozatukban azt írják, hat évvel ezelőtt többször felhívták a figyelmet az oktatás siralmas helyzetére, „a korszerűtlen, túlzsúfolt, azóta több tantárgyból további lexikális ismerettel felduzzasztott tananyagra, ami gyermekeinket értelmetlenül túlterheli, ugyanakkor munkaerőpiaci esélyeiket rontja”.

Hozzáteszik: kimerítettek minden lehetséges, törvényes figyelemfelhívási módot, három héttel ezelőtt részt vettek a pedagógus-szakszervezetek kétórás figyelmeztető sztrájkjában. Úgy vélik, a február 11-én közzétett sztrájkrendelet megfosztja őket alkotmányos joguktól, nem csak lehetetlenné, de nevetségessé is teszi a március 16-ára tervezett pedagógussztrájkot.

„Olyan helyzetbe kerültünk, hogy már nem maradtak számunkra jogszerű, kompromisszumos lépések, nincs hova hátrálnunk. Kénytelenek vagyunk polgári engedetlenséghez folyamodni a méltóságunkért, egy szakma - a mi szeretett szakmánk – becsületéért” – írják.

A Szent István Gimnázium tanárai is csatlakoztak a tiltakozáshoz

Több budapesti iskola is csatlakozott a tiltakozáshullámhoz. Így döntött például az ország egyik legjobb középiskolája, a Szent István Gimnázium huszonkét tanára is, akik szintén nem vették fel a munkát kedd reggel. Az Újbudai József Attila Gimnázium tantestületének egy része is akciózik, ahogy a XI. kerületi Bethlen Gábor Általános Iskola és Gimnáziumé is, ott harminc tanár kezdett polgári engedetlenségbe. A II. kerületi Móricz Zsigmond Gimnázium is csatlakozott a napok óta tartó tiltakozáshullámhoz:

A XIII. kerületi Ady Endre Gimnáziumban harmincegy tanár 8 és 12 óra között nem veszi fel a munkát, a Dózsa György Gimnáziumban és Táncművészeti Szakgimnáziumban pedig huszonhárom.

A  szintén budapesti Kosztolányi Dezső Gimnázium több tanára is tiltakozik, ezt a fotót tették ki az iskola Facebook-oldalára:

A Kecskeméti Bányai Júlia Gimnáziumban huszonhárom tanár tiltakozik a kormány sztrájkrendelete ellen. Nyilatkozatukban azt írják:

Olyan változásokért küzdünk, amelyek fókuszában a ránk bízott gyerekek vannak. Olyan munkakörülményeket szeretnénk, amelyek biztosítják az iskolában gyerekekért dolgozó minden felnőtt számára a szabad légkört és az elviselhető munkaterhelést. Olyan munkabért szeretnénk, ami nem okoz egzisztenciális kilátástalanságot. Érdekvédelmi és szakmai szervezeteinkkel érdemben tárgyaljon a kormány.

Kecskemétről egy másik iskola, a Bolyai János Gimnázium tanárai és dolgozói is azt jelezték az Eduline-nak, hogy délelőtt polgári engedetlenségi akcióban vettek részt.

A Vecsési Andrássy Gyula Általános Iskolában négy tanár kezdett polgári engedetlenségbe, további tizenkilenc pedagógus pedig szolidaritást vállalt velük. A tantestület tizenkét pontban foglalta össze, hogy a béremelés mellett milyen változtatásokat szeretnének elérni az oktatásban. Többek között önálló oktatási minisztériumot, minimálbérhez igazított tanári fizetéseket, a diákok és a tanárok óraszámának csökkentését, szabad tankönyvválasztást és minőségi tankönyveket, a tananyag észszerűsítését, minőségi pedagógusképzést követelnek.

Kora délután olvasóink jelezték, hogy a Kőbányai Kada Mihály Általános Iskola, a budapesti Veres Pálné Gimnázium is csatlakozott a tiltakozási hullámhoz.

Molinó az egyik IX. kerületi iskola épületén

Szülők közben a Bakás Téri Ének-zenei Általános Iskola épületére feszítettek ki egy „A sztrájk alapjog. Szülők a tanárokkal a gyerekekért” feliratú molinót.

Facebook-posztjukban azt írják, gyerekeik ebben az iskolában tanulnak, ők szülőként így fejezik ki szolidaritásukat és támogatásukat minden magyarországi pedagógus iránt, „akik kiállnak magukért és a gyerekeink jövőjéért, külön kiemelve a mi iskolánk pedagógusait, akik nem félnek tenni”.

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását Közoktatás Székács Linda

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását

Ha még egyszer rosszat mernek mondani, akkor bajba kerülhetnek - ezt mondta az iskolaigazgató azoknak az általános iskolás diáklányoknak, akik négy évvel ezelőtt segítségért fordultak hozzá egy őket fogdosó, iskolai foglalkozáson jelenlévő férfi miatt. Az ügyben szeméremsértés miatt indult eljárás, és bár a bíróság szerint az iskola hárított, a tankerület ma már máshogy vélekedik.