Az Emmi szerint a pedagógusok kevesebb mint egyötöde vett rész a sztrájkban Közoktatás
Eduline/MTI

Az Emmi szerint a pedagógusok kevesebb mint egyötöde vett rész a sztrájkban

Legalábbis ezt közölte az előzetes adatok alapján az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) az MTI-vel.

A tárca a közleményében "sajnálatosnak" nevezte, hogy a szakszervezetek annak ellenére megszervezték a sztrájkot, hogy annak jogi feltételei nem álltak fenn.

A minisztérium szombaton arról tájékoztatta az MTI-t, hogy törvénytelen a hétfői pedagógussztrájk, mivel a bíróság csak pénteken hozott elsőfokú, nem jogerős határozatot, a jogszabály szerint pedig sztrájk csak akkor tartható, ha a bíróság jogerős döntést hozott róla.

Ezzel szemben a szakszervezetek kiemelték, a Fővárosi Törvényszék végzésében kimondta, hogy a sztrájk - a szakszervezetek által meghatározott még elégséges szolgáltatásokkal - jogszerű. Szerintük a kormány arra kényszerítette a tankerületi központok igazgatóin keresztül az intézményvezetőket, hogy szóbeli utasítások alapján, jogellenesen akadályozzák meg a sztrájkot, a valósággal ellentétes értesítéseket küldjenek ki a szülőknek, beszéljék le a dolgozókat a sztrájkban való részvételről.

Mennyi az annyi?

A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke azt mondta, egyelőre csak részadataik vannak a sztrájkolók számáról, de ezek azt mutatják, hogy legalább 20 ezren csatlakoztak a munkabeszüntetéshez.