A pedagógusok sztrájkolnak hétfőn, református hitoktatóknak tanítaniuk kell Közoktatás
Eduline

A pedagógusok sztrájkolnak hétfőn, református hitoktatóknak tanítaniuk kell

A Magyarországi Református Egyház Zsinati Oktatási Irodája szerint a sztrájk hétfőn törvényes úton eleve nem tartható meg.

A református hittanoktatóknak ragaszkodniuk kell a hétfői hit- és erkölcstan órák megtartásához

– áll abban a református hittanoktatóknak és hitoktatásban érintett lelkészeknek címzett levélben, amelyet Papp Kornél, a Magyarországi Református Egyház Zsinati Oktatási Iroda irodavezetőjének aláírásával küldtek ki, írja a Telex. A levél szerint a református köznevelési és szakképzési intézmények pedig távol tartják magukat a "politikai manipulációtól".

Ennek indoklása a levél alapján az, hogy "az országgyűlési választások közeledtével a baloldali pártok a szakszervezetek (PSZ, PDSZ) közreműködésével – a választási kampány részeként – az állami iskolák pedagógusait befolyásolja".

„Feltételezzük, hogy március 16. előtt hasonlóan kell majd eljárnunk. Emlékeztetni szeretnék mindenkit arra, hogy olyan politikai erőkről van szó, akik hatalomra jutásuk esetén a hit- és erkölcstanoktatás megszüntetésére törekednek. A szakszervezetek akkor majd nem állnak ki a hittanoktatók mellett, mint ahogy nem álltak 2002–2010 között az egyházi iskolák pedagógusai mellett sem” – állt még a levélben, idézi az oldal.

Pedig a sztrájk jogszerű

A két nagy pedagógus-szakszervezet - a Pedagógusok Demokratikus szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) - december közepén jelentette be, hogy január 31-ére kétórás figyelmeztető sztrájkot szerveznek, a kormánnyal folytatott tárgyalások – ahol többek között a béremelés és az oltatlan pedagógusok kényszerszabadságolásának kérdése is előkerült – ugyanis nem vezettek eredményre. Azt mondták, ha a figyelmeztető sztrájknak sem lesz hatása, március 16-án újra sztrájkolni fognak. Sőt, a két szakszervezet emellett egy petíciót is elindított amelyet több mint 20 ezren írtak alá eddig.

A tanárok korábban a még elégséges szolgáltatásokról (vagyis arról, mi fog történni a sztrájk ideje alatt az iskolákban) nem tudtak megállapodni a kormánnyal, ezért bírósághoz fordultak. A bírósági döntés azonban csak péntek délután született meg. A Pedagógusok Szakszervezete három órakor jelentetett meg egy posztot a Facebookon, amelyben azt írják: "döntött a bíróság, nekünk adott igazat".