Üzent a sztrájkot visszautasító tanároknak Jocó bácsi Közoktatás
Eduline

Üzent a sztrájkot visszautasító tanároknak Jocó bácsi

Balatoni József, vagyis Jocó bácsi szerint a tanárok nem egyöntetűen állnak ki a január 31-i sztrájk mellett. "És nem értem. Hallottam pár érvet, megpróbálok reagálni" - írja Facebook-oldalán a népszerű töritanár.

Mi lesz addig a gyerekekkel? Nem akarom otthagyni őket"

- idézi az egyik gyakori kifogást. "Két óra, szóval nem, nem lesz velük semmi, a világ sem dől össze. Sőt. Mi lesz a gyerekekkel, akik nap mint nap hátrányt szenvednek a rendszer hibái miatt? Az a baj, hogy ezért bírja még az oktatás, mert mi a "gyerekek érdekében" minden megteszünk, mindent tűrünk, holott ezzel csak nekik teszünk rosszat" - írja Jocó bácsi a Facebookon.

Azoknak, akik attól félnek, retorzió jön majd a sztrájk után, a népszerű töritanár azt üzente: a kritikus tömeggel nem lehet mit kezdeni. Akik szerint pedig a két óra semmire sem elég, azoknak azt mondja, bár ő is drasztikusabb lépéseket tenne, most erre van lehetőség, ezt kell megragadni.

Azt sem tartja megfelelő kifogásnak, hogy van, aki azért nem csatlakozik a sztrájkhoz, mert arra az időre nem kap majd bért. "Két óra. Az az összeg még egy napi bevásárlásra sem elég. Sőt. Egyenesen nevetséges összeg. De abszolút jogos, sztrájk ideje alatt nem jár bér. És?" - folytatja Jocó bácsi. Majd azoknak is üzen, akik szerint "jó ez így".

Mert mi is a jó?
Jó az, hogy a gyerekek iszonyatos terhelésnek vannak kitéve?
Jó az, hogy nem kapják meg a gyerekek a megfelelő minőségű oktatást?
Jó az, hogy a bérünk olyan alacsony, hogy sokak kompenzációt kell, hogy kapjanak, hogy a minimálbért elérjék?
Jó az, hogy a nagy béremelést, amivel folyamatosan kampányolnak és támadnak minket, hergelnek ellenünk, nyolc év alatt teljesen elvitte az infláció, és ma már olyan, mintha semmit sem kaptunk volna?
Jó az, hogy a mi bérünk az egyetlen, ami minden évben romlik és csökken az inflációval, mert nem inflációkövető?
Jó az, hogy a béremeléssel a terheink is megnőttek, és egy-egy feladattól eltekintve (pl. érettségi) minden ingyen kell, hogy végezzünk?
Jó az, hogy nem az iskola mondja meg, hány órára van szüksége, hanem a tankerület mond egy óratömeget, ami lehetetlenné teszi a tehetséggondozást, csoportbontásokat, a minőségi munkát?
Jó az, hogy több ezer ember hiányzik a rendszerből - amit most még tetézett januárban az oltatlan kollégák elküldése -, akiknek a munkáját mi látjuk el, a bérük pedig eltűnik a rendszerben?
Jó az, hogy elavult felszerelésekkel dolgozunk, kopott táblára írunk krétával, régi padokban tanulnak a gyerekek?
Jó az, hogy a tankerületi igazgatók döntenek mindenben, az iskolák pedig szinte semmilyen jogkörrel nem rendelkeznek?
Jó az, hogy az intézményvezetők igazából adminisztratív és végrehajtó személyek, akik nem mondhatnak ellent semminek?
Jó az, hogy 2022-ben az oktatás múlt századi és nem halad a korral, a gyerekek igényeit egyáltalán nem veszi figyelembe?
Jó az, hogy összetákolt, szakmaiatlan tankönyvekből kell tanulni és tanítani, a jó könyvek pedig tiltólistásak?
Jó az, hogy...?

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.