Ne küldjék iskolába a gyerekeket január 31-én reggel - fontos kérést kaptak a szülők Közoktatás
Eduline

Ne küldjék iskolába a gyerekeket január 31-én reggel - fontos kérést kaptak a szülők

„Kérjük, hogy akinél a sztrájk miatt nincs tanítás, az lehetőség szerint inkább ne küldje iskolába gyermekét! Ahol szükséges, segítsünk egymásnak a gyermekfelügyeletben, például az egy osztályba járók szülei vigyázhatnak egymás gyerekeire” – írja a Szülői Hang Közösség. Arra kérik a szülőket, hogy támogassák a pedagógusok január 31-i figyelmeztető sztrájkját, szerintük ugyanis a közoktatásban válsághelyzet alakult ki.

„A pedagógusok január 31-i kétórás figyelmeztető sztrájkja nem csupán néhány százaléknyi további béremelésről szól. A magyar közoktatásban válsághelyzet állt elő: nincs elég pedagógus, sokan elhagyják a pályát vagy nyugdíjba mennek, újak pedig alig jönnek, így évről évre romlik a helyzet” – írja a Szülői Hang.

Hozzáteszik: a kormány által felkínált 9 százalékos emelés semmit nem old meg, a fizetések olyan alacsonyak az iskolákban, „hogy sok pedagógus abban a szégyenben részesül, hogy felelősségteljes munkája után a jelenlegi minimálbérnek megfelelő összeggel kell beérnie hónapról hónapra hosszú éveken keresztül”.

A Szülői Hang szerint a bérek kérdése már nemcsak a pedagógusok belügye, „hanem a gyerekek, szülők és az egész társadalom egyik égető kulcsproblémájává vált”. „Gondoljunk bele! Ha a pedagógus szakmának sem anyagi, sem erkölcsi becsülete nincs, akkor a legelhivatottabbak helyett egyre inkább a pedagógus pályára kevésbé alkalmasak fognak a gyerekeinkkel foglalkozni. A gyenge színvonalú oktatás negatív hatásai többnyire nem azonnal, hanem hosszú távon jelentkeznek, akkor viszont a gyermekeinknek okozott kárt már nem lehet jóvátenni. Szülőként mi is felelősek vagyunk, hogy kiálljunk gyermekeink érdekei mellett; a közoktatás válságát a pedagógusok önmagukban nem tudják helyrehozni, ha nem kapnak támogatást a szülői társadalomtól!” – magyarázzák.

„Lehet, hogy nem vagyunk teljesen elégedettek az iskolák és óvodák működésével, de ne feledjük, hogy a helyi szinten tapasztalható problémák és hiányosságok mögött rendszerszintű a probléma: a pedagógusok gyalázatosan alacsony bérezése és a pedagógusok szakmai önállóságát korlátozó elhibázott kormányzati oktatáspolitika. Ha jót akarunk a gyerekeinknek, akkor szülőként is fontos kiállnunk a pedagógusok méltó anyagi és szakmai megbecsülése mellett” – írják.

Arra kérik a szülőket, hogy támogassák a pedagógusok január 31-i kétórás figyelmeztető sztrájkját. Azt tanácsolják, hogy a szülők egymás között beszéljenek az iskolai problémákról, írják alá a PSZ és a PDSZ által indított petíciót. „Kérjük, hogy akinél a sztrájk miatt nincs tanítás, az lehetőség szerint inkább ne küldje iskolába gyermekét! Ahol szükséges, segítsünk egymásnak a gyermekfelügyeletben, például az egy osztályba járók szülei vigyázhatnak egymás gyerekeire is. Adjunk hangot véleményünknek, segítsünk kihangosítani a közoktatás rendszerszintű problémáit; ehhez szükséges, hogy mi szülőként is álljunk ki gyermekeink mellett! Vegyük fel a kapcsolatot a sztrájkoló pedagógusokkal, érdeklődjünk, hogyan foghatnánk össze, és egyeztessünk a helyi szintű támogató demonstrációk lehetőségéről” – írják, hozzátéve: a Szülői Hang online tiltakozó akciójához is lehet csatlakozni, bárki leírhatja, milyen problémákat lát az oktatásban.

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten Érettségi-felvételi Kurucz Tünde

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten

Hatványozás azonosságai, függvények jellemzése és grafikus manipulációk – csak néhány olyan összefüggés, fogalom és feladat, amit minden diáknak tudnia kell, aki idén májusban matekból érettségizik. Összegyűjtöttük, mi mindent kell(ene) átvenni szűk egy hét alatt azoknak, akik középszinten vizsgáznak matekból.