A tanári szakszervezetek szerint a gyerekek járnak rosszul a tanárok kötelező oltásával, tanév közben veszíthetik el a tanáraikat, ráadásul át kell szervezni a szeptemberben kialakított órarendeket is.
A minisztérium december eleji adatai szerint a tanárok 10 százaléka nem oltatta be magát, ami körülbelül 15 ezer embert jelent. Ez pedig komoly veszély a kiegyensúlyozott oktatásra, hiszen ha az oltatlan tanárok kiesnek, őket a hatalmas tanárhiány miatt nem lesz egyszerű pótolni.
A 444.hu számolt be arról, hogy van olyan iskola, ahol idegen nyelvi csoportokat fognak összevonni az oltatlan tanárok távozása miatt, így 10-12 gyerek helyett 20 fog ülni az osztályteremben. „Ez nem segíti a hatékonyságot” - mondja az érintett dunántúli általános iskola igazgatója.
Sokan félnek az oltástól
Pedig az ide vonatkozó kormányrendelet értelmében december 15-ig kell beoltatniuk magukat, azaz pár nap múlva lejár a határidő. Ha valaki nem megy el oltásért, fizetés nélküli szabadságra küldik, majd egy év fizetés nélküli szabadság után el is bocsáthatják.
A modernebb mRNS-vakcináktól való félelem nem egyedi jelenség, és nem is csak a tanárok közt fordul elő - teszi hozzá az oldal. Persze akadnak olyanok, akik egzisztenciális félelemből mégis beoltatták magukat, de ha valaki menni akar, nehéz meggyőzni. Egy tanár azt mondta: régóta gondolkozott, meneküljön-e az oktatásból, most végre megkönnyítették a döntését.
Egy vidéki művészeti általános iskola zenetanára 25 éve van a pályán, mostanában mégis álláshirdetéseket nézeget, mert nem akarja beoltatni magát. Attól sem riadna vissza, ha kétkezi munkát kellene végeznie, de bízik benne, hogy visszavonják a rendeletet az utolsó pillanatban. Szerinte ekkora pedagógushiány mellett nem engedhetik meg maguknak, hogy több ezren távozzanak a rendszerből.
„Megmondom őszintén, félek egy kísérleti vakcina mellékhatásaitól, ez a legfőbb oka, hogy nem oltatom be magam. Ugyanúgy jogom van ettől félni, mint másnak a vírustól" - mondta a 444.hu-nak.
Sokan nem is oltatnak
A Nemzeti Pedagógus Kar felmérése szerint a helyzet aggasztó, 1500 intézmény ötezer pedagógusa nincs beoltva, és közülük háromezren a jövőben sem tervezik beadatni az oltást. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szerint öt Borsod megyei iskolában összesen 62-en döntöttek úgy, hogy inkább elhagyják a pályát.
A szerencsésebbek talán mégis a pályán maradhatnak, az egyházi és magánfenntartók ugyanis maguk dönthetik el, kötelezővé teszik-e az oltást. A fizetés nélküli szabadság pedig jogi akadályokat gördíthet az újonnan felvettek elé, ugyanis a szabály szerint a fizetés nélküli szabadságra küldött tanárokat azonnal vissza kell venni, ha mégis beoltatják magukat. Vajon milyen szerződéssel lehet ebben az esetben felvenni valakit?