"A jelenléti oktatás nem minden diáknak fellélegzés, sokszor szorongással jár" Közoktatás
Eduline

"A jelenléti oktatás nem minden diáknak fellélegzés, sokszor szorongással jár"

Az őszi iskolakezdésre senki nem volt igazán felkészülve, figyelembe kellett volna venni, hogy a jelenléti oktatás nem minden diáknak jelent fellélegzést – véli a Vadaskert Alapítvány igazgatója.

„Az első iskolahét elképesztő volt, pánikrohammal, szorongásos rohammal érkeztek sorra a gyerekek” – mondta a 444-nek az iskolakezdésről Tárnok Zsanett, a Vadaskert Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai Kórház és Szakambulanciát fenntartó Vadaskert Alapítvány igazgatója.

Az intézmény november végén jelezte, hogy rengeteg gyerek érkezik a pszichiátriára. A szakember szerint az őszi iskolakezdésre senki nem volt igazán felkészülve, a visszatérést leginkább azok szenvedték meg, akiknek az online oktatás idején nem volt akkora teljesítményszorongásuk, nem volt szociális szorongás, nem volt bullying.

Úgy gondolja, mindez nem a tanárok hibája, rajtuk ugyanis felülről érkező nyomás volt, hogy „hozzák be” az előző félévet. Az viszont nagy károkat okozott, hogy a gyerekektől elvárták, hogy ennyire hirtelen zökkenjenek vissza, teljesítsenek úgy, mint korábban. Fokozatosságra lett volna szükség, és figyelembe kellett volna venni, hogy a jelenléti oktatás nem minden diáknak fellélegzés, rengetegszer szorongással jár – tette hozzá.

Tárnok Zsanett szerint nagyon kevés iskolában volt tudatos gyászfeldolgozás, pedig egy kiesett év nagyon sokat jelent: ballagások, közösségi események maradtak el, tanulmányi, sportolói terveket kellett átkalibrálni.

A 444-nek azt mondta, hogy a 2019-es őszi időszakhoz képest 40 százalékkal nőtt a kezelést igénylő esetek száma, a szorongásos és depressziós zavarokkal küzdő gyerekek aránya az ötszörösére emelkedett. Kétszer annyian küzdenek kényszeres gondolatokkal és cselekedetekkel, a szakambulancián jelenleg 500 gyerek vár arra, hogy időpontot kapjon.

Szerinte ez nem azért van, mert több lenne a depressziós, szorongó fiatal, mint néhány éve, de a vírushelyzet katalizál, intenzívebben, gyorsabban előjönnek a tünetek, „minden probléma hirtelen akut lesz”.