Mit vegyünk a gyereknek karácsonyra? Négy könyv, aminek szinte biztosan örülni fog Közoktatás
Eduline

Mit vegyünk a gyereknek karácsonyra? Négy könyv, aminek szinte biztosan örülni fog

Lehet, hogy régi vágásúak vagyunk, de nehezen tudnánk elképzelni jobb karácsonyi ajándékot a könyvnél. A gyerekek sem (feltétlenül) fognak elégedetlenkedni, ha a szokásos villogó-zenélő-beszélő kütyü mellett egy-egy könyv is lapul a csomagolópapír alatt. Persze ehhez olyan kötetet kell választani, ami tényleg jó. Mi találtunk ilyeneket, ráadásul a saját házunk táján, a HVG Könyvek kínálatában.

Zeneértő. Ráhangoló gyerekeknek

Van egy olyan elméletünk, hogy a gyerekek egy része nem feltétlenül Bachtól vagy Mozarttól fog kedvet kapni a zenehallgatáshoz (kicsit olyan ez, mint az irodalom: ha egy gyerek mondjuk a Harry Potterrel gyakorlatot szerez az olvasásban, és ráébred, milyen élvezetet jelenthet a könyv, utóbb a klasszikusokat is szívesebben olvassa majd). Úgy tűnik, a Zeneértő szerzői szerint is így van ez, ezért abszolút befogadható egyveleget alkottak a klasszikus zeneszerzőkből, a 20. század zenéjéből, a zenei alapokból.

Miért lehet élmény a gyerekeknek?

A kötetet 8 éves kortól ajánlják, de szerintünk a 12-13 évesek jobban fogják élvezni – főleg azok, akik önszorgalomból kezdenek gitározni, akiket érdekel a stúdiómunka vagy az olyan extra infók, amikkel a szerzők bombázzák az olvasót. Mint például az, hogy a hím púpos bálnák által kiadott hangokból igazi dalok állnak össze, és ezek jó eséllyel slágerré válnak (értsd: a többi púpos bálna is elkezdi azokat „énekelni”). A könyvben kevés a klasszikus zene, sokkal többet lehet megtudni a blues kezdeteiről, a dzsesszről, a hagyományos afrikai zenéről, a musicalekről, az elektromos hangszerekről. Így aztán itt-ott feltűnik Bach, Mozart, Beethoven és Debussy, de Sting, Ariana Grande, Taylor Swift, Maria Callas és a Radiohead is.

Miért lehet élmény a felnőtteknek?

Leginkább a lejátszási listáktól. Mindegyik nagyobb fejezetben találtok négy-öt zenét, amit érdemes meghallgatni (sőt még azt is leírják, mit fogtok hallani, mire érdemes figyelni). Van itt Paul Simon, David Bowie, Simon and Garfunkel is. Arra mindenképpen jó, hogy jó zenéket hallgassatok a gyerekkel közösen. Egyébként még azok is találnak a könyvben új infókat, akik fejből tudják, mi a különbség a balalajka és a gitár között, mi az a teremin, és mire való a looper pedál. Különösen jó, hogy olyan témák előkerülnek a könyvben, mint az, hogyan lehet látni, szagolni és tapintani a zenét, és hogy miért nem megy ki egy-egy dallam a fejünkből.

A könyvbe itt belelapozhattok és meg is rendelhetitek.

Rejtélyes világegyetem

Rég nem láttunk ennyire szép könyvet. A lapok széle arany bevonatot kapott, a borító pedig egészen különleges. Persze belül is van mit nézni/olvasni: a szerző, Will Gater a Föld légkörétől egészen a csillagokig sokféle témáról ad tudományos magyarázatokat és érdekességeket.

Miért lehet élmény a gyerekeknek?

A könyvet a szerkesztők 7 éves kortól ajánlják, ők is érteni fogják a tudományos, mégis egyszerűen megfogalmazott magyarázatokat a világegyetemről. A könyvben a nagyobb égitestekről, a holdakról, az égi jelenségekről, a Földről, az űrhajózásról és különböző kutatásokról is találtok részeket. Sőt egy-egy oldalon pár sor nagyobb betűs szöveget is beiktattak a szerkesztők, ezeket a kezdő olvasók, az elsős-másodikos gyerekek egyedül is böngészhetik.

Miért lehet élmény a szülőknek?

Ez a kötet minden könyvgyűjtemény szép darabja lehet, ráadásul felnőttként is megéri forgatni – még akkor is, ha valakit egyáltalán nem mozgat meg az űrkutatás témája. Minden túlzás nélkül művészien szerkesztett kötet látványos képekkel. Nem baj, ha az esti mesét vagy a tudományos félórát a szülők is élvezik.

A könyvbe itt belelapozhattok és meg is rendelhetitek.

Tudás enciklopédiája – Világűr

És még mindig a világűr a téma. Ez a Tudás enciklopédiája-sorozat legújabb része. Hasonlóan a sorozat előző köteteihez és Rejtélyes világegyetemhez hatalmas témát dolgoz fel, de egy kicsit nagyobbaknak szól. A szerkesztők 8 éves kortól ajánlják.

Miért lehet élmény a gyerekeknek?

Leginkább azért, mert nagyon tényleg érdekes témákat dolgoz fel az éjszakai égbolton át egészen a naprendszerig. Másrészt pont olyan, mint egy igazi ifjúsági enciklopédia: hatalmas kétoldalas képek, érdekes grafikonok és magyarázatok vannak benne. Arról nem is beszélve, hogy a legfrissebb kutatási eredmények is helyet kaptak a kötetben – többek között szó van benne a NASA éppen zajló Mars-kutatásáról vagy a híres fekete lyukról készült első fotóról is.

Miért lehet élmény a szülőknek?

Tudjátok, mi az a spagettihatás vagy a gravitációs lencsehatás? Ugye, hogy nem? A könyv tényleg nagyon jól illusztrált, ráadásul a szerzők telerakták érdekességekkel. Az ember máshogy nézi meg utána a Csillagok között című filmet is – ezt tapasztalatból mondjuk.

A könyvbe itt belelapozhattok és meg is rendelhetitek.

Hol éltek a Földön a dinoszauruszok és más őslények?

Majdnem minden gyereknél eljön az a pillanat, amikor az autómárkák mellett a dinók nevét is kívülről fújják. Chris Barker és Darren Naish könyve jó ajándék azoknak, akik éppen ezt a korszakukat élik. Már csak azért is, mert egy sor kérdésre választ lehet kapni a kötetből. Mondunk néhány példát: mekkora egy dinó? Magyarországon is éltek tirannoszauruszok? Melyik a legerősebb dinoszaurusz, és mivel táplálkoztak az allosauruszok?

Miért lehet élmény a gyerekeknek?

Erre egészen egyszerű válaszunk van: mert tele van dinókkal. Ha valakit tényleg érdekelnek a dinoszauruszok, akkor ez egyike lehet azoknak a köteteknek, amelyben bőven talál olvasnivalót. A gyerekek hatalmas illusztrációkat, képeket nézegethetnek, és a tudományos magyarázatok is jól érthetőek, tele mai példákkal. Bár a könyvet a szerkesztők 8 évesnél nagyobbaknak ajánlják, szerintünk az éppen a dinó-korszakot élő kisebbek is szeretni fogják.

Miért lehet élmény a szülőknek?

Jurassic Park-rajongók egészen biztosan élvezni fogják, a többiek pedig azért szeretik majd, mert mindenféle dinós érdekességgel lehet villogni a gyerekek előtt. Mivel negyven dinóról és őslényről van szó a kötetben, esti olvasmányként nemhogy a téli szünetre, egész januárra elég lehet.

A könyvbe itt belelapozhattok és meg is rendelhetitek.

Nem szeretnél lemaradni a legfontosabb információkról? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre itt vagy kattints az oldal tetején a feliratkozás gombra.