Kezdődjön 8:30-kor az iskola, javasolja a Magyar Alvás Szövetség is Közoktatás
Eduline/MTI

Kezdődjön 8:30-kor az iskola, javasolja a Magyar Alvás Szövetség is

Sajnos az általános és középiskolások egyre kevesebbet alszanak, a csúsztatott iskolakezdés pedig nemcsak a diákoknak, hanem a szüleiknek is előnyös lehet - derül ki egy friss felmérésből.

A gyerekek egyre kevesebbet alszanak, és az alvásuk minősége is rosszabb, amit mindenképpen figyelembe kell venni az életmódjuk, a napirendjük alakításánál, különben pszichés és testi fejlődésükben is visszafordíthatatlan folyamatok indulhatnak el - írja közleményében a Magyar Alvás Szövetség.

Az amerikai Sleep Foundation által közzétett tanulmány szerint a későbbi iskolakezdés nemcsak a diákoknak lenne jó, hanem a szülőknek is, ők is többet pihenhetnének. A középiskolás diákok szülei akár 60 órányi plusz alvást is elérhetnek egy tanév alatt, ha az iskolakezdés időpontját 70 perccel eltolják - idézik a kutatást.

Mind az általános, mind a középiskolák tanórái legkorábban reggel 8:30-kor kezdődjenek el, javasolja az Amerikai Alvógyógyászati Akadémia. Az ötletet támogatja a Magyar Alvás Szövetség is. A mindennapi hazai pedagógusi tapasztalatok is azt erősítik, hogy a nulladik, illetve a 8 órát követő első tanóra hatékonysága nagyon alacsony - indokolják.

Mit szeretnének a diákok?

A 9 órai iskolakezdés vissza-visszatérő téma, az ADOM Diákmozgalom néhány hónappal ezelőtt többek között olyan javaslatokat tett közzé, mint a pedagógusbérek növelése, az önálló oktatási minisztérium létrehozása és a középiskolások 9 órai iskolakezdése. Utóbbiról a diákszervezet azt írta, hogy tudományosan bizonyítható, hogy a későbbi kezdéssel fokozható a diákok koncentrációja, aktivitása, ráadásul a buszok, villamosok sem lennének annyira zsúfoltak reggelente. A döntést azonban a helyi iskolai közösségekre – a tantestületre, a diákönkormányzatra – bíznák. Karácsony Gergely főpolgármester már tavaly csúsztatott kezdést javasolt a középiskoláknak, főként a járvány és a reggeli csúcsforgalom miatt. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma nem sokkal később azt közölte: erről már most maguk az iskolák döntenek.

Meglepő, de az Eduline-olvasók 37 százaléka egy korábbi felmérésünkben arra szavaz, hogy maradjon a 8 órai iskolakezdés, 20 százalék a 9 órára, 12 százalék a fél 9-re szavazott. Minden harmadik olvasónk az iskolai közösségekre bízná a dolgot.

Nem szeretnél lemaradni a legfontosabb információkról? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre itt vagy kattints az oldal tetején a feliratkozás gombra.