Béremelést kértek a tanárok, helyette komoly átszervezés várhat rájuk? Közoktatás
Csik Veronika

Béremelést kértek a tanárok, helyette komoly átszervezés várhat rájuk?

A szakképzés tavalyi átszervezése lehet az irányadó modell a tanárok béremelési kérdésében – tehát megszűnhet a közalkalmazotti jogviszony, felváltja az egyéni bérezés és teljesítményértékelés.

Végig kell gondolni, van-e értelme annak, hogy a közoktatásban tanító pedagógusok jelenleg is közalkalmazottként dolgoznak, míg a szakképzésben oktatók foglalkoztatása már a munka törvénykönyve alapján történik - mondta nemrég Pósán László fideszes országgyűlési képviselő a Debrecen TV-ben, idézi a Népszava.

A parlament kulturális bizottságának elnöke szerint nem kérdés, hogy a pedagógusbéreket újra kell tervezni - írja a lap -, ehhez említette példaként a szakképzést, ahol már nincs egységes bértábla, hanem egyéni bérezés van, így az egyéni teljesítményeket is jobban lehet jutalmazni.

Minden iskolában vannak jobban és többet dolgozó pedagógusok. Ezért egy általános, egységes, bármilyen százalékos béremelés nem tud eléggé ösztönzően hatni - mondta a politikus.

Mivel nem közalkalmazotti státuszban vannak az egyházi és az alapítványi fenntartású iskolák, szerinte a kérdéskört több oldalról is körbe kell járni. Arról azonban sem a Népszava, sem a minisztériumot többször is megkérdező Kunhalmi Ágnes MSZP-s parlamenti képviselő nem kapott tájékoztatást, hogy valóban tervben van-e ez az átszervezés.

"Kásler miniszter úr egyszerűen figyelmen kívül hagyta a kérdésemet, ahogy azt máskor is teszi, amikor valamilyen kényelmetlen kérdést kap" – mondta a lapnak Kunhalmi Ágnes. A változtatás azonban Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke szerint is jöhet. Szerinte nem véletlen, hogy a kormány csak 2023-tól ígért jelentősebb béremelést, amelynek az ára az lenne, hogy a pedagógusok a szakképzésben oktatókhoz hasonlóan kikerüljenek a közalkalmazotti törvény alól.

Nem szeretnél lemaradni a legfontosabb információkról? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre itt vagy kattints az oldal tetején a feliratkozás gombra.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.