Szabad kezet adott a kormány az iskolaigazgatóknak maszkügyben, egymás után szigorítanak az iskolák Közoktatás
Szabó Fruzsina

Szabad kezet adott a kormány az iskolaigazgatóknak maszkügyben, egymás után szigorítanak az iskolák

Egymás után teszik kötelezővé az általános és középiskolák a maszkviselést, miután Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter múlt héten bejelentette, hogy az üzletekbe, a színházakba és mozikba maszk nélkül nem lehet majd bemenni, az iskolai szabályokról azonban az igazgatók dönthetnek. Döntöttek is: van, ahol csak a folyosókon kell viselni, máshol a saját tantermükben sem vehetik le a maszkot a diákok, sok általános és középiskolában lefújták a nyílt napokat és a hagyományos fogadóórákat, és reggelente újra mérik a gyerekek és a felnőttek testhőmérsékletét.

„Tisztelt Szülők, Kedves Diákok! Az országos járványügyi rendelkezésekkel összhangban 2021.11.22-i hatállyal a Kispesti Károlyi Mihály Magyar-Spanyol Tannyelvű Gimnáziumban is újra bevezetjük a kötelező maszkviselést a közösségi terekben. Amennyiben a tanár kéri, a tanórán is kötelező a maszk viselése” – olvasható a Kispesti Károlyi Mihály Magyar-Spanyol Tannyelvű Gimnázium oldalán. Nem ez az egyetlen középiskola, amely a múlt heti járványügyi szigorítás után döntött úgy, hogy előírja a maszkviselést, kötelezővé teszi a reggeli testhőmérséklet-mérést és a kézfertőtlenítést.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón jelentette be, hogy péntek éjféltől zárt térben ismét kötelező maszkot viselni, a mozikban, a színházakban és az üzletekben is fel kell majd venni a maszkot, az iskolai szabályokról azonban az igazgatók döntenek majd.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma pénteken küldött minderről levelet az iskolaigazgatóknak. Ebben azt írják, hogy a nevelőtestületek eddig is szigoríthattak a járványügyi előírásokon, ehhez csak a szülői szervezet és a diákönkormányzat véleményét kellett kikérniük (ahogy arról korábban beszámoltunk, több iskola már szeptember végén kötelezővé tette a maszkot), ám ezentúl az igazgató egyedül is dönthet a maszkviselési szabályokról. Igaz, a tárca azt javasolja, hogy ennek ellenére érdemes egyeztetni a szülőkkel és a diákönkormányzattal, és továbbra is érvényes az az alapszabály, hogy a maszkviselést senkinek sem lehet megtiltani.

Sok helyen a nyílt napot is lefújták

A budapesti II. Rákóczi Ferenc Gimnáziumban is úgy döntöttek, kötelezővé teszik a maszkviselést november 20-tól, azt az órákon sem lehet levenni. Az intézmény a járványhelyzet miatt a nyílt napokat lefújta, egyedül a „beiskolázási szülői értekezletet” tartják meg a héten. A XVII. kerületi Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskolában és Gimnáziumban is változtattak a szabályokon, hétfőtől a tantermekben csak azoknak nem kötelező a maszk, akik az elmúlt hat hónapban átestek a betegségen, vagy már beoltatták magukat. A belépéskor kötelező a kézfertőtlenítés és a testhőmérséklet-mérés, a fogadóórákat pedig online tartják meg.

„Hétfőtől a közösségi terekben, folyosókon, fizika, kémia, biológia, földrajz, informatika előadókban kötelező a maszk viselése. Mindenkinek! Órákon, ha a tanár kéri, szintén kötelező a maszk. Szünetekben kérjük a tanulókat, lehetőség szerint tartózkodjanak az osztálytermükben” – olvasható az igazgatói döntés az I. kerületi Petőfi Sándor Gimnázium oldalán. És ha már Petőfi: a fehérgyarmati Petőfi Sándor Technikumban is úgy döntöttek, élnek a kormányrendeletben felkínált lehetőséggel, és elrendelték a kötelező maszkviselést, belépéskor pedig a kezeket is fertőtleníteni kell. Az intézményben egyébként különböző munkacsoportokat is létrehoztak, többet arra az esetre, ha online vagy hibrid oktatásra kell átállni.

Az általános iskolások sem kapnak felmentést

A kormányzati bejelentés után számos általános iskolában is szigorítottak a szabályokon. A Városmajori Kós Károly Általános Iskolában péntek óta kötelező a maszkviselés, a szülők csak az épület kapujáig kísérhetik a gyerekeket, a belépéskor fertőtleníteni kell a kezeket, emellett mérik a diákok testhőmérsékletét is – erről tájékoztatták az iskola oldalán és a Krétán keresztül a szülőket, akiket arra kérnek, hogy pótmaszkot is készítsenek be a diákoknak. Az intézményben csökkentik a „teremváltások” számát is, ami a koronavírus-járvány berobbanása óta bevett eszköz az oktatásban: ilyenkor az osztályok nem „vándorolnak” a szaktantermek között, hanem egész nap a saját termükben vannak, és oda érkeznek a szaktanárok.

A Sashegyi Arany János Gimnáziumban és Általános Iskolában is maszkot kell viselni péntek óta. Az intézmény szűkszavú tájékoztatójából kiderül, hogy „a covid és egyéb légúti megbetegedések számának emelkedése miatt” nemcsak a közösségi terekben, hanem a tantermekben is el kell takarni az orrot és a szájat.

A szintén budapesti Fillér Utcai Általános Iskola épületébe is csak maszkban, kézfertőtlenítés után lehet belépni, a diákok napközben csak az órarendjüknek megfelelő tanteremben tartózkodhatnak, szünetben sem mehetnek át másik terembe. A maszkviselés egyelőre csak a folyosókon és a közösségi terekben kötelező, a tantermekben nem. „Akkor kötelező a maszk használata a tantermekben is, ha az osztályban covid pozitív eset merült fel, de még nem történt központi intézkedés, vagy ha az osztályban bármilyen okból az adott napon 5 főnél több hiányzik” – olvasható az iskola oldalán, ahol arra is kitérnek, hogy egy-egy osztály szülői közössége dönthet úgy, hogy az osztályteremben is folyamatosan maszkot kell hordani.

Több vidéki általános iskolában is változtattak a szabályokon. A pécsi Árpád Fejedelem Gimnázium és Általános Iskola igazgatója november 20-tól december 4-ig rendelte el a kötelező maszkviselést, „az intézkedés célja a koronavírus járvány terjedésének megakadályozása, a jelenléti oktatás fenntartásának biztosítása” – írják az iskola oldalán. A dunaújvárosi Petőfi Sándor Általános Iskola is néhány napja értesítette a szülőket arról, hogy a koronavírus-járvány miatt hétfőtől az aulában, a lépcsőházban, a folyosókon mindenkinek maszkot kell viselnie, a tanórákon, a tanáriban és a saját tanteremben azonban ez nem elvárás. „Kérjük a szülőt, gondoskodjon arról, hogy gyermekénél minden nap legyen tiszta maszk, továbbá kérje gyermekét, hogy az épületbe lépve tegye is fel azt” – írják. Az iskola oldalán közzétett adatok alapján egyébként múlt héten több osztály is digitális oktatásra állt át koronavírus-fertőzés miatt.

Nem szeretnél lemaradni a legfontosabb információkról? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre itt vagy kattints az oldal tetején a feliratkozás gombra.