Így lehet az iskolakezdés halasztását és a plusz egy év óvodát kérni: minden részlet egy helyen Közoktatás
Szabó Fruzsina

Így lehet az iskolakezdés halasztását és a plusz egy év óvodát kérni: minden részlet egy helyen

Hogyan, hol és mikor kell kérelmezni, hogy az iskolára még nem elég érett hatéves plusz egy évig az óvodában maradhasson? Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat.

Májusban/júniusban/augusztusban lesz hatéves az óvodás. Szeptemberben már mennie is kell iskolába?

Igen, a jogszabályok szerint azok a gyerekek, akik augusztus 31-ig betöltik hatodik életévüket, tankötelesek, vagyis be kell őket íratni az általános iskolába. Ha a szülő úgy gondolja, hogy a gyermeke még nem elég érett az iskola elkezdéséhez, kérelmezheti az Oktatási Hivatalnál, hogy még egy évig az óvodában maradhasson.

Meddig kell benyújtani a kérelmet?

2022. január 18-ig. Ügyfélkapun és postán keresztül is el lehet küldeni a kérelmet, e-mailben azonban nem.

Hol van az űrlap, amit ki kell tölteni?

Az csak december végétől lesz elérhető az ohtan.oh.gov.hu oldalon. Arra is van lehetőség, hogy a szülő szabadon megfogalmazza, miért kéri a plusz egy év óvodát.

Ebben az esetben a kérelemnek tartalmaznia kell ezeket:

a gyermek azonosító adatai: név, születési hely és idő, anyja lánykori neve, oktatási azonosító, lakcím, tartózkodási hely (ha eltér a lakcímtől)
a kérelmező szülő / gyám vagy gyámhivatal adatai: név, levelezési cím, e-mail cím, telefonszám
a gyermek jelenlegi jogviszonya: óvoda neve, OM azonosítója, címe
indoklás: A gyermek milyen egyéni adottsága, sajátos helyzete indokolja, hogy egy évvel később kezdje meg tankötelezettségének teljesítését?
a kérelmező büntetőjogi felelőssége tudatában tett nyilatkozata arról, hogy a kérelmet a szülői felügyeletet gyakorló másik szülő egyetértésével nyújtja be vagy nem szerezhető be a másik szülő aláírása vagy nyilatkozat arról, hogy a szülői felügyeleti jogot csak a kérelmező gyakorolja
a kérelmező beleegyező nyilatkozata arról, hogy ha a kérelem elbírálásához szakértői bizottság kirendelése szükséges, az Oktatási Hivatal a kérelmező és a gyermek kérelemben megadott adatait a szakértői bizottság számára továbbítja, továbbá hogy "ha a kirendelt szakértői bizottság vizsgálata alapján a pedagógiai szakszolgálati intézmények működéséről szóló 15/2013. (II. 26.) EMMI rendelet (a továbbiakban: Rendelet) szerinti szakértői vélemény kibocsátása, vagy a kirendeléstől független további vizsgálat is szükséges, a szakértői bizottság a Rendelet 17. § (7) bekezdése szerint jár el"
dátum, aláírás

Mit kell csatolni még?

Bármit, ami alátámasztja a szülő kérelmét, például a pedagógiai szakszolgálat szakértői véleményét, óvodai fejlődési naplót, pedagógiai szakvéleményt, szakorvosi igazolást.

„Az Oktatási Hivatal az eljárása során azt vizsgálja, hogy a gyermek értelmi, lelki, szociális és testi fejlettségének állapota eléri-e az iskolába lépéshez szükséges szintet. Ha a szülő nem mellékel kérelméhez igazoló dokumentumot, vagy azokból nem lehet minden kétséget kizáróan megállapítani a gyermek fejlettségi szintjét, az Oktatási Hivatal pedagógiai szakértői bizottság kirendeléséről gondoskodik” – írják.

Mire érdemes hivatkozni?

Mit érdemes beleírni a kérelembe, ha a gyereknek speciális problémája nincs, „csak” egész egyszerűen éretlen még az iskolakezdésre? A Szülői Hang Közösség egy adatbázisban gyűjtötte össze az eddigi kérvényeket, azokat érdemes átböngészni, de azokat az indokokat is összeszedték, amelyek szakmailag a leerősebbek.

A szervezet oldalán olyan indokokat említ, mint a kitartó figyelem hiánya, a gyenge emlékezőképesség, a fejletlen gondolkodás vagy a gyenge monotóniatűrés. Az indoklások teljes listáját ide kattintva olvashatjátok el.

Hol kérhettek segítséget?

Folyamatosan érdemes nézni az Oktatási Hivatal oldalát (az oktatas.hu oldalról a „köznevelés” menün belül a „tankötelezettség” alpontra érdemes kattintani). De a konkrét kérdésekre sokkal hasznosabb válaszokat kaphattok a Szülői Hang Közösség oldalán és Facebook-oldalán, és érdemes csatlakozni a Kötelező beiskolázás szülői csoporthoz a Facebookon.

Az SNI-s vagy BTMN-es gyerekek „halasztását” is külön kell kérelmezni?

Attól függ. „Ha a Pedagógiai Szakszolgálat szakértői bizottsága a sajátos nevelési igény (SNI), illetve a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség (BTMN) feltárásával összefüggésben végzett vizsgálat keretében a szülői kérelem benyújtására nyitva álló határidőn belül (január 18. napjáig) szakértői véleményében javasolja, hogy a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben részesüljön, a szülői kérelem benyújtására nincs szükség. Ilyenkor a szakértői véleményt az óvodában kell bemutatni, az óvoda pedig annak alapján berögzíti az óvodában maradás tényét a köznevelés információs rendszerében (KIR)” – írja az Oktatási Hivatal.

Ha ezt a véleményt nem állítja ki január 18-ig a szakértői bizottság, a kérelmet be kell nyújtani az Oktatási Hivatalnak – ebben az esetben is a január 18-a a határidő.

Mi történik, ha utólag meggondoljátok magunkat?

A plusz egy év óvodát nagyon korán kell kérelmezni, könnyen előfordulhat, hogy tavasszal már az óvodapedagógusok is úgy látják, annyira nagyot fejlődtek a gyerek képességei, készségei a január óta eltelt hónapokban, hogy gond nélkül venné az iskolai feladatokat hatévesen. Sajnos merev a szabály: ilyen esetben nem dönthettek úgy, hogy mégis beíratjátok valamelyik általános iskolában.

„Amennyiben a hivatal helyt ad a szülő kérelmének, illetve, ha a Pedagógiai Szakszolgálat szakértői bizottsága a törvényi határidőn belül javasolja a gyermek esetében az óvodában maradást, ezek alapján a gyermek egy tanévvel később válik tankötelessé. Ez azt jelenti, hogy a gyermek még egy nevelési évig kötelező módon óvodai ellátásban fog részesülni. A szülő nem hagyhatja figyelmen kívül sem a hivatal határozatát, sem a szakértői bizottság szakértői véleményét, és azzal ellentétes módon nem dönthet úgy, hogy mégis iskolába íratja gyermekét” – fogalmaz az OH.

Fordítva is működik a kérelmezés?

Vagyis mi történik akkor, ha az óvodás mondjuk szeptember első napjaiban tölti be a hatéves kort, de úgy gondoljátok, elég érett ahhoz, hogy iskolába menjen? Mivel a jogszabályok szerint csak azok kezdhetik el az iskolát, akik az adott év augusztus 31-ig töltik be a hatodik életévüket, ezt is külön kell kérelmezni.

A határidő ugyanaz, mint az iskolakezdés késleltetésénél: 2022. január 18-ig kell postán vagy Ügyfélkapun elküldeni a kérelmet, ha azt szeretnétek, hogy a gyermeketek 2022 szeptemberében elkezdje az általános iskolát. Itt is érvényes az a szabály, hogy a hivatalos döntésétől nem lehet eltérni, vagyis ha korábbi iskolakezdést kértetek, és erre az Oktatási Hivatal is rábólintott, akkor mindenképpen be kell az óvodást íratni az általános iskolába – akkor is, ha időközben mégis úgy látjátok, hogy érdemes lenne még egy évig az oviban maradnia.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.