Béremelés és önálló oktatási minisztérium: ezt követeli a 2022-ben megalakuló kormánytól a PSZ Közoktatás
Eduline

Béremelés és önálló oktatási minisztérium: ezt követeli a 2022-ben megalakuló kormánytól a PSZ

Tizenhat pontos követeléslistát állított össze a 2022-ben megalakuló kormánynak a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ). A szakszervezet többek között bérrendezést, önálló oktatási minisztérium létrehozását, az életpályamodell újragondolását kéri.

A PSZ követelései:

1. Legyen önálló oktatási minisztérium (bölcsődétől az egyetemig)!
2. Valódi érdekegyeztetést az oktatásban érintett szakszervezetekkel!
3. A közalkalmazotti törvény alapján új, egységes törvényi szabályozást minden oktatásban dolgozó számára!
4. Legyen a pedagógus illetményalap számítási (vetítési) alapja a mindenkori minimálbér összege, és ez a szakképzésben dolgozókra is vonatkozzon!
5. Az oktatási ágazatban nem pedagógus munkakörben foglalkoztatott munkavállalók garantált illetménye emelkedjen az alábbiak szerint:
• A1-nél a mindenkori minimálbérre
• B1-nél a mindenkori garantált bérminimumra
• F1-nél a mindenkori garantált bérminimum 130 százalékára!
6. A pedagógus és oktatói munkakörben foglalkoztatottak neveléssel-oktatással lekötött munkaideje legfeljebb heti 22 óra, óvodapedagógusoknak heti 28 óra legyen! Csökkentsék az adminisztrációs terheket!
7.  A neveléssel-oktatással lekötött óraszám felett ellátott tanórákat, foglalkozási órákat, a felügyelet ellátását fizessék ki! A nem pedagógus munkakörben foglalkoztatottak rendkívüli munkavégzését fizessék ki!
8. Az éves munkaidőkeretet töröljék el a szakképzésben!
9. A több telephelyen feladatot ellátó munkavállalók számára pótlékot állapítsanak meg, és az utazással járó teljes költséget térítsék meg!
10.  A hátrányos helyzetű településeken a pedagógusok nehéz körülmények között végzett munkájáért járó pótlékot 100 százalékkal emeljék meg!
11. Legyenek jogosultak a nehéz körülmények között végzett munkáért járó pótlékra azon intézmények dolgozói is, ahol a tanulók legalább 20 százaléka SNI-s, BTMN-es vagy hátrányos helyzetű!
12. A pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztenseket legfeljebb heti 35 órában osszák be intézményi feladatok ellátására!
13. A minősítési és tanfelügyeleti rendszer felfüggesztését, a pedagógus életpályamodell újragondolását követeljük! A minőségi munkát ismerjék el és megfelelően díjazzák!
14. Valódi, szakmai vitákban megalapozott, minden diáknak érdemi óraszámcsökkenést jelentő új, egységes alaptantervet!
15. Követeljük a pedagógusképzés megújítását, amely biztosítja a világnézeti semlegességet és igazodik a társadalmi igényekhez!
16. Szektorsemleges finanszírozást az oktatási intézményeknek! Az oktatásra fordított összeg érje el a mindenkori GDP 6 százalékát!

A pedagógus-szakszervezetek sztrájkbizottsága és az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerdán kezd tárgyalni, erről itt olvashattok:

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.