Siralmas tanári fizetések, ötezer szerencsés hallgató és nemzetközi sikerek: a hét hírei Közoktatás
Eduline

Siralmas tanári fizetések, ötezer szerencsés hallgató és nemzetközi sikerek: a hét hírei

Hiába tart a tanév már lassan egy hónapja, továbbra is aktuális téma a tanárhiány és a pedagógusok siralmas fizetése. Természetesen a héten sem maradtunk nemzetközi egyetemi rangosok nélkül, és újabb intézmények jelentették be, kötelező a maszkviselés – a hét legfontosabb oktatási híreit szedtük össze.

Ötezren úszták meg a tandíjfizetést, de pont az egyik legnépszerűbb egyetemen nincs ingyen félév

Több mint ötezer alulteljesítő egyetemista tarthatja meg állami ösztöndíjas helyét egy múlt heti kormánydöntés alapján, amely bőven ad feladatot az egyetemek, főiskolák tanulmányi osztályainak. Mivel a kormány az őszi szemeszter kezdete után két héttel bólintott rá az idei "átsorolás" törlésére, a hallgatók egy része már befizette a tandíjat, mások pedig - nem vállalva a fizetős képzéssel járó terheket - be sem iratkoztak erre a félévre. Ők utólag vehetik fel a tantárgyakat, és a tandíjat is mindenkinek visszautalják.

Itt a legfrissebb rangsor: a debreceni, a Semmelweis és a szegedi egyetem is ott van a legjobbak között

Újabb nemzetközi rangsorra kerültek magyar egyetemek – a Round University Ranking (RUR) 2021-es orvostudományi listáján a Debreceni Egyetem, a Semmelweis Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem is szerepel.

Havi nettó 150 ezer forintért pótolják a kormány szerint „nem hiányzó” pedagógusokat

Siralmas fizetésért dolgoznak a pedagógiai asszisztensek, akik a saját bőrükön érzik a tanárhiányt: egyre több feladatot kapnak, sokszor a hiányzó pedagógusok óráira is ők mennek be, felügyelni a diákokat. A kormány mindeközben pedagógiai technikumok indításán dolgozik, ahol iskolákban és óvodákban is „bevethető” asszisztenseket képeznének. Kérdés, hogy ezek mennyire lesznek népszerűek.

Érzékeny információkat takart ki a Fudan-iratokból a kormány

A kormány úgy hozta nyilvánosságra a Fudan Egyetemmel kapcsolatos terveit, hogy az iratokból kisatíroztak valamennyi kellemetlen vagy érzékeny információt.

Nem lesz választása a kormánynak, a legfiatalabb tanítók és óvónők fizetésén mindenképpen emelnie kell

„Bízom abban, hogy még ebben a ciklusban tudunk béremelést adni a pedagógusoknak. Dolgozunk ezen” – ezt mondta Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter keddi sajtótájékoztatóján, majd pár órával később a Fidesz is úgy reagált közleményben, hogy „elkötelezettek” a tanárok béremelése mellett. Könnyen lehet azonban, hogy a legkevesebbet kereső pedagógusok fizetését mindenképpen kénytelenek lesznek emelni januártól – egész egyszerűen azért, mert az már alacsonyabb lesz, mint a garantált bérminimum. A teljes cikket a témában itt olvashatjátok el.

Vajon az egyetemisták után is jár adó-visszatérítés 2022-ben? Utánajártunk.

Jobbnál jobb nemzetközi iskolák közül választhattak Orbán Ráhelék Marbellán

Több tucat nemzetközi iskola működik a dél-spanyolországi Marbellán, ahová a Blikk információi szerint Orbán Ráhel családjával együtt kiköltözött. A tengerparti város a külföldiek egyik kedvenc úti célja, így aztán a britek mellett az ott élő franciáknak, németeknek, sőt a svédeknek is saját magániskolájuk van.

Itt a teljes lista: összeszedtük Budapest összes nemzetközi gimnáziumát

Egymás után teszik kötelezővé a maszkviselést az egyetemek: mutatjuk a listát

Egyre szigorúbbak a járványügyi szabályok a felsőoktatási intézményekben: a debreceni, a pécsi egyetem, az ELTE és a Pázmány mellett ma már az egri egyetemen, a kecskeméti Neumann János Egyetemen, a Kodolányi János Egyetem budapesti campusán és a Zeneakadémián is kötelező maszkot viselni. Van, ahol újra mérik az épületekbe belépők testhőmérsékletét, máshol az egyetemi rendezvényekre csak védettségi igazolvánnyal engedik be a résztvevőket.

Űrpaprika után űrcentrum: sorra szállnak be a magyar egyetemek az űrkutatásba

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem űrcentrumot alapított, a Műegyetemen jövőre indul az űrmérnöki képzés, a Debreceni Egyetem kutatói pedig űrtáplálkozással, űrélettannal és űrorvostannal is foglalkoznak – egy különleges üvegházban például „űrpaprikát” termesztenek. Sorra rukkolnak elő az egyetemek űrtudományi programokkal, a kormánynak pedig nagy tervei vannak: szerintük 2024-ben vagy 2025-ben újra lesz magyar űrhajós a kozmoszban.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.