Rengeteg tanár és tanító várja, hogy a minősítési rendszer megszűnjön, több tízezren nem töltötték fel a portfóliójukat.
„Pedagógus vagyok, egyike azoknak, akik nem fognak portfóliót írni. Mégpedig azért nem fogunk sokan portfóliót írni, mert méltánytalannak tartjuk ezt az eljárásrendet, amelyet önök ránk kényszerítettek” – mondja egy szeptember elején nyilvánosságra hozott videóban Neubauer Tamás, a Pedagógusok Szakszervezete Győr-Moson-Sopron megyei elnöke. A 24.hu azt írja, ő az első gyakorló tanár, aki arccal és névvel állt ki a nyilvánosság elé a pedagógus-életpályamodell ellen tiltakozva.
A pedagógus – aki korábban az Eduline-nak is nyilatkozott a települési kisiskolák között ingázó tanárokról – már a negyedik diplomáját kapta kézhez, ezért méltatlannak tartja, hogy igazolnia kell az alkalmasságát.
„Megzsarolnak, hiszen elveszítem mind a négy diplomám értékét azzal, hogy önök úgy döntenek, hogy egy olyan rendszer minősítése szükséges ahhoz, hogy én tanítsak, ami erre a minősítésre alkalmatlan. Minősíteni minősít, de sohasem azt a képet nyújtja, amely a valóság” – teszi hozzá.
Neubauer Tamás úgy látja, rengetegen várnak arra, hogy ez az eljárásrendszer megszűnjön, nem véletlen, hogy több tízezren nem töltötték fel a portfóliójukat.
Márpedig az életpályamodell értelmében minden pedagógusnak át kell esnie legalább egy minősítésen 2022-ig, kivéve azokat, akiknek a rendszer bevezetésekor maximum tíz évük volt hátra a nyugdíjig. Ha valaki a határidőn belül nem éri el a pedagógus II. fokozatot, egyszer ismételhet, ám ha ez is sikertelenül zárul, akkor az értesítést követő tizedik napon megszűnik a közalkalmazotti jogviszonya.
A tantestületekben van, aki úgy döntött, ilyen áron nem marad a pályán, a 24.hu azt írja, van, aki cukrásznak, műkörmösnek vagy asztalosnak tanul.