Az óvodai feladatellátásnak nyáron is folyamatosnak kell lennie, de mindeközben ezekben a hónapokban kellene a szükséges felújításokat, karbantartásokat és fertőtlenítéseket is elvégezni. Ahol több óvoda is működik, ott van arra lehetőség, hogy mindig legyen egy ügyeletes intézmény, de a kisebb településeken a szervezés komoly fejtörést okoz.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) még június elején arra kérte az óvodák fenntartóit és az intézményvezetőket, hogy a nyáron szükséges felújításokat, karbantartásokat, illetve a dolgozók szabadságolását is úgy oldják meg, hogy közben a gyerekek fogadása biztosítva legyen.
Szerencsénkre a levél csak ajánlásokat, nem konkrét utasításokat tartalmaz, máskülönben nem lenne egyszerű megfelelni az elvárásoknak
– nyilatkozta a Népszavának a Pedagógusok Szakszervezete Óvodapedagógiai Tagozatának elnöke. Verba Magdolna elmondta, hogy az óvodáknak pár hétre mindenképp be kell zárniuk, mert több munkálatot – például az egész épület nagytakarítását, fertőtlenítését a bútorokkal, játékokkal együtt – csak akkor tudják megoldani, amikor gyerekek nincsenek az intézményben, ez jogszabályi előírás, nem lehet mindent "gyerekestül" fertőtleníteni.
Az érdekvédő szerint ez azokon a településeken, ahol több óvoda is működik, nem okoz komolyabb problémát, mivel úgy oldják meg, hogy nem egyszerre zár be minden intézmény, így mindig van legalább egy ügyeletes óvoda. Viszont a kisebb vidéki településeken, ahol esetleg csak egy óvoda – és kevesebb óvónő – van, a szervezés nagyobb fejtöréssel jár. Verba Magdolna ráadásul úgy látja, a szokásosnál átlagosan mintegy 30 százalékkal több gyerek maradt oviban nyáron, miután több szülőnek a járványhelyzet miatt már tavasszal ki kellett venni a szabadságát.
Ezt Fábián Katalin, a Magyar Óvodapedagógiai Egyesület elnöke is alátámasztotta, aki a lapnak azt is elmondta, úgy véli, az ügyeletet még meg tudják szervezni az intézmények, de azt nem tartja valószínűnek, hogy az iskolára felkészítő, év közben elmaradt foglalkozásokat maradéktalanul bepótolják. Ebből pedig nagy gondok lehetnek, különösen az új iskolaérettségi törvény miatt, ami hatéves kortól kötelezővé tette a beiskolázást.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |