A Köznevelés-stratégiai Kerekasztal legutóbbi ülésén úgy tűnik, pedagógusképzés átalakítása is előkerült. Ha a tervek megvalósulnak, minden „felesleges anyag” kikerül a képzésekből - egy középiskolai tanárnak nem kell majd a középszintű érettségire való felkészítésnél többet tudnia.
A pedagógushallgatók felkészítését csakis az új Nemzeti alaptanterv (NAT) szellemében végezhetnék az egyetemek, megalapozva az iskolai oktatás kormány által helyesnek vélt irányvonalát - írja a Népszava. Másrészt a követelményeinek könnyítésével szeretnék csökkenteni a képzési területen lévő jelentős lemorzsolódást.
Az oldal szerint a képzések NAT-kompatibilitását az egyetemi Neptunon keresztül ellenőriznék. A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke, Totyik Tamás az ülés után azt mondta a lapnak, azzal, hogy a tanárképzést szigorúan a NAT-hoz kötnék, szűkítenék annak a lehetőségét, hogy más, ezen túlmutató ismereteket is taníthassanak a tanárok a diákoknak.
Szerinte a képzés "lebutítása" és a képzési és kimeneti követelmények könnyítése valóban több tanárdiplomás fiatalt eredményezhet, de a minőség rovására. Ha pedig a kormány terve megvalósul, Totyik Tamás szerint egy középiskolai tanárnak nem kell majd a középszintű érettségire való felkészítésnél többet tudnia. A tervek szerint, ha valaki emelt szintű érettségire is szeretne felkészíteni, ahhoz egy plusz egyéves, nem nappali rendszerű képzésen kell majd részt vennie.
A Népszava szerint ezeket az elképzeléseket egy minisztériumi levél is alátámasztja, amiben többek között az áll, hogy "a felesleges, köznevelési tartalmakat nem érintő, azaz a köznevelési célból nem indokolt részeket törölni kell". Arról viszont kevés szó esett az ülésen, mi lesz a nyelvtanárok képzésével, és a 2018-ban ígért kormányzati idegennyelvi stratégiával.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |