Nincs jogi alapja a tanév ismétlésének, és a tanárok fizetés nélküli szabadságra küldésének a PDSZ szerint Közoktatás
Eduline

Nincs jogi alapja a tanév ismétlésének, és a tanárok fizetés nélküli szabadságra küldésének a PDSZ szerint

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint követni kellene a szomszédos országok példáját, és a rendkívüli szünet elrendelése lenne a megoldás. Mivel a távoktatás lehetősége adott, később a tanulás-tanítás is tovább folytatható távoktatás formájában. Emiatt is gondolják úgy, csupán pánikkeltésre valók a tanév ismétlésével és a tanárok fizetésmegvonásáról szóló hírek.

A PDSZ nyílt levelet fogalmazott meg az Operatív Törzshöz (amelyet a koronavírus elleni küzdelem érdekében hoztak létre).

A szakszervezet továbbra is úgy véli, a szomszédos országok többségének gyakorlatát kellene követni Magyarországon is, és mielőbb rendkívüli szünetett kell elrendelni a nevelési és oktatási intézményekben. Azt kérik, legalább azokban az iskolákban, ahol a tanulók, szülők vagy tanárok valamelyike már érintett a vírus tekintetében, zárják be az intézményt. Mint kiderült, ilyen iskola már van is Magyarországon.

Levelükben úgy fogalmaznak, ha nem reagálnak az említett felvetéseikre, a szülőket fogják megkérni arra, hogy igazolják gyerekük távollétét. Ahol pedig van a szülői igazolásoknak felső határa, ott szükség lenne módosítani a házirenden - teszik hozzá.

Pánikkeltés

Arról is írnak, a felmerült kötelező tanév ismétlése, és a tanárok fizetés nélküli szabadságra küldése mindenféle jogi alapot nélkülöznek, csupán pánikkeltésre valók. A szabályok szerint egy hosszú rendkívüli szünet elrendelése esetén a jelenleg hat napos tanítási hét bevezetése, és a tanév rendjének megváltoztása lehetne egyedüli megoldás. Egy vagy több hónapos szünet esetén törvénymódosítással kellene megteremteni a távoktatás törvényi feltételeit, aminek egyébként adottak a feltételei - teszik hozzá.

A tanárok munkajogi helyzete - távoktatás esetén - pedig tulajdonképpen ugyanaz lenne, mintha iskolában végeznék munkájukat. Így a fizetés megvonása sem megalapozott indok véleményük szerint.

CKP: nem fogadhatjuk el, hogy a szabályok betartása fontosabb legyen a veszélyeztetettek védelménél

A Civil Közoktatási Platform (CKP) felháborítónak tartja, hogy az aktuális járványügyi helyzetben a tanórák megtartása fontosabb, mint a megfelelő intézkedések elindítása, vagyis a veszélyeztetett diákok, tanárok védelmével kapcsolatos intézkedések.

Tetszett a cikk? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre.

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását Közoktatás Székács Linda

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását

Ha még egyszer rosszat mernek mondani, akkor bajba kerülhetnek - ezt mondta az iskolaigazgató azoknak az általános iskolás diáklányoknak, akik négy évvel ezelőtt segítségért fordultak hozzá egy őket fogdosó, iskolai foglalkozáson jelenlévő férfi miatt. Az ügyben szeméremsértés miatt indult eljárás, és bár a bíróság szerint az iskola hárított, a tankerület ma már máshogy vélekedik.