Középiskolai felvételi: ezt kell tennetek, ha átjelentkeznétek egy másik iskolába Közoktatás
Eduline

Középiskolai felvételi: ezt kell tennetek, ha átjelentkeznétek egy másik iskolába

Mit kell tennie azoknak a diákoknak, akik kisgimnáziumból vagy szakképző iskolából szeretnének másik középiskolába jelentkezni? Mutatjuk a jelentkezés szabályait.

Most összefoglaljuk, hogyan jelentkezhetnek (másik) középiskolába a 8, 6 vagy 4 évfolyamos gimnáziumi tanulók vagy a szakképző iskolák diákjai, ha jelenlegi iskolájuk helyett szeretnének egy másik középiskolában jelentkezni.

Ha jelenleg már középiskolába jártok, egy másik középiskolában kizárólag átvétellel kerülhettek be. Ennek módját és feltételrendszerét a „fogadó" középiskola igazgatója határozza meg. Bárhogy dönt is azonban a fogadó iskola, az eljárással kapcsolatos adminisztrációt (a felévteli lapok kitöltését, és beküldését) a jelentkezőnek, illetve a szülőnek önállóan kell kezdeményeznie - áll az Oktatási Hivatal felvételi tájékoztatójában.

Abban az esetben, ha a „fogadó" középiskola igazgatója a KIFIR rendszeren kívül szeretné intézni az átvételt, maga szabhatja meg az átvétel követelményeit, pl. különbözeti vizsgákat, nyelvi szintfelmérőt írhat elő, és ezek eredménye alapján dönt az átvételről.

Az is lehet, hogy az igazgató úgy dönt, hogy az átvétel feltételéül – az összes többi jelentkezővel azonos feltételek mellett – felvételiznetek kell a középfokú felvételi eljárás keretében. Az írásbeli mellett szóbeli is lehet. Ugyanis ha a választott tanulmányi területen a középiskola a felvétel feltételeként előírta a szóbeli vizsgát, arra a 2020. február 24. és március 13. közötti időszakban kerülhet sor. A szóbeli vizsgák helyét és időpontját az érintett középiskola határozza meg.

Azonban itt sem szabad elfelejteni, hogy ha már megírtátok az írásbeli felvételit, középiskolákba nektek is külön kell jelentkeznetek, melynek határideje 2020. február 19.

Az egyéni jelentkezés során a felvételi lapokat (ami a tanulói adatlapból és jelentkezési lap(ok)ból áll) nektek, illetve a szüleiteknek a KIFIR elektronikus adatlapkitöltő program egyéni jelentkezők számára létrehozott felületén kell megcsinálnotok, majd kinyomtatva továbbítani kell a kiszemelt középfokú iskolákba, illetve az Oktatási Hivatalba - áll az Oktatási Hivatal tájékoztatójában.

Arról, hogy pontosan milyen lépéseket kell még megtennetek, ha egyénileg jelentkeztek középiskolába, itt olvashattok el mindent. Arról pedig már korábban írtunk, hogy meddig és hogyan kell a nyolcadikasoknak középiskolába jelentkeznie.

Így lehet egyénileg középiskolába jelentkezni - itt vannak a részletek

A középfokú felvételi eljárásban a felvételi lapok kitöltését főszabályként a jelentkező általános iskolája végzi. Azonban vannak kivételek és egyénileg is lehet középiskolába jelentkezni. Mutatjuk, hogyan.

Tetszett a cikk? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.