Így változott a szakgimnáziumi érettségi: íme, a részletek Közoktatás
Eduline

Így változott a szakgimnáziumi érettségi: íme, a részletek

A kormány ugyan nemet mondott a diákok követeléseire, és nem törölte el a szakgimnazisták kötelező szakmai érettségijét, idén lazítottak a rendszeren, és választhatóvá tették az úgynevezett mellék-szakképesítés megszerzését.

Az építőipari szakmacsoportban ilyen szakképesítés például a digitális műszaki rajzoló, az egészségügyi szakgimnáziumokban az általános ápolási és egészségügyi asszisztens, az informatikai szakmacsoportban az irodai informatikus, a nyomdaipari szakmacsoportban a digitális kép- és szövegszerkesztő.

„A diákoknak a 10. évfolyamban dönteniük kell arról, szeretnék-e megszerezni a mellék-szakképesítést” – mondta a változásról a HVG-nek Tóth József, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet elnöke, hozzátéve: akik szeretnének ilyen ismereteket szerezni, azoknak az iskola biztosítja a szakmai órákat, a diákok pedig még az érettségi előtt szakmai vizsgát tesznek. A mellék-szakképesítésről lemondó diákok így felszabaduló óráit a helyi tanterv alapján például informatikaoktatásra, szakmai kompetenciák fejlesztésére fordíthatják az intézmények, de akár valamelyik érettségi tárgyat is taníthatják emelt óraszámban.

A mellék-szakképesítés szerepe az lenne, hogy ha egy szakgimnazista nem szeretne technikusi oklevelet szerezni, sem pedig érettségizni, akkor sem „üres kézzel” indul a munkaerőpiacon, hanem a mellék-szakképesítésének megfelelő állásokra pályázhat – magyarázta Tóth József. A kötelező szakmai érettségi marad, a végzősöknek a négy kötelező tárgy – a magyar nyelv és irodalom, a matematika, a történelem és az idegen nyelv – mellett továbbra is komplex szakmai érettségit kell tenniük, vagyis az ötödik érettségi tárgyuk (szemben a gimnáziumi rendszerrel) nem szabadon választható. Ha egy végzősnek az egyetemi-főiskolai továbbtanuláshoz egy másik közismereti tárgyból is érettségiznie kell, összesen hat tárgyból kénytelen vizsgázni.

A cikk a HVG Középiskola 2019 kiadványában jelent meg. A HVG ismét elkészítette a legjobb 100 gimnázium listáját. A rangsorok mellett számos interjút, cikket találtok a középiskolai oktatásról, az iskolai nyelvoktatásról, beiskolázási költségekről, az iskolaválasztásról, szakgimnáziumokról. A HVG középiskolai rangsorát rendeljétek meg itt.

Hogyan lehet kiválasztani a legjobb középiskolát? Ezt tanácsolják a szakemberek

„Szerintetek melyik középiskolát válasszam?", „Tudtok nekem olyan középiskolát mondani, ami nem nehéz?", „Már nyolcadikos vagyok, és egyre szorul a hurok, ahogy közeledik a december, mit ajánlotok, hol tanuljak tovább?" - több tucat ezekhez hasonló, tanácstalan diákoktól és szülőktől származó kérdést lehet találni a fórumokon és a kérdés-válasz oldalakon.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.