Iskolaválasztás előtt: kinek való a szakgimnázium? Közoktatás
Eduline

Iskolaválasztás előtt: kinek való a szakgimnázium?

Érdemes-e tagozatos vagy két tanítási nyelvű középiskolát választani? Mennyibe kerül egy tanév egy magángimnáziumban? Tényleg többszörös a túljelentkezés a nyolcosztályos gimnáziumokban? Gyakori kérdések a középiskola-típusokról. 6. rész: szakgimnáziumok.

Mikor jó választás?

A szakgimnázium (régi nevén szakközépiskola) olyan középiskola, ahol a diákok szakmai és közismereti képzést is kapnak, tanulmányaik végén pedig szakmai és érettségi bizonyítványt is szereznek. A szakgimnázium jó választás azok számára, akik 14 évesen még nem biztosak abban, az egyetemi-főiskolai továbbtanulást vagy inkább a szakmaszerzést választanák, ugyanakkor komolyan érdeklődnek egy vagy több tantárgy iránt. Mindez azért fontos, mert a szakképzés legutóbbi átalakítása óta nehéz képzést váltani, a tanulók órarendje ugyanis szakmánként különböző.

Mit tanulnak a diákok?

Magyarból, matematikából és történelemből ugyanannyi órájuk van, mint a gimnazistáknak, de a természettudományos tárgyak közül csak az adott szakmacsoporthoz legközelebb álló szerepel a kötelező tantárgyak listáján, a többi természettudomány csak a 9. évfolyamos „komplex természettudomány” órákon kerül elő, emellett a szakmai oktatás már a 9. évfolyamon magas óraszámban megkezdődik. Az újraszabott rendszerben a diákok már a negyedik évben szakmai papírt kapnak, az ötödik (választható) évben pedig piacképes végzettséget szerezhetnek − ám az érettségi után úgy is dönthetnek, hogy egyetemen vagy főiskolán tanulnak tovább. Aki szakmai végzettséget szerez, mindenképpen előnyösebb helyzetből indul a munkaerőpiacon, mint azok, akik egy „sima érettségivel” próbálkoznak, számos szakmában azonnal el tudnak helyezkedni a frissen végzettek. Azok azonban hátrányból indulnak a felsőoktatási felvételin, akik nem a szakmájuknak megfelelő szakon tanulnának tovább.

Iskolaválasztás előtt: mikor jó választás az egyházi iskola?

Érdemes-e tagozatos vagy két tanítási nyelvű középiskolát választani? Mennyibe kerül egy tanév egy magángimnáziumban? Tényleg többszörös a túljelentkezés a nyolcosztályos gimnáziumokban? Gyakori kérdések a középiskola-típusokról. 2. rész: egyházi középiskolák.

Hat- és nyolcosztályos gimnáziumok: kihez illik ez az iskolatípus?

Érdemes-e tagozatos vagy két tanítási nyelvű középiskolát választani? Mennyibe kerül egy tanév egy magángimnáziumban? Tényleg többszörös a túljelentkezés a nyolcosztályos gimnáziumokban? Gyakori kérdések a középiskola-típusokról. 1. rész: hat- és nyolcosztályos gimnáziumok.

A cikk a HVG Középiskola 2019 kiadványában jelent meg. A HVG ismét elkészítette a legjobb 100 gimnázium listáját. A rangsorok mellett számos interjút, cikket találtok a középiskolai oktatásról, az iskolai nyelvoktatásról, beiskolázási költségekről, az iskolaválasztásról, szakgimnáziumokról. A HVG középiskolai rangsorát rendeljétek meg itt.

Nem mindennapi helyek, ahol akár 50 százalék diákkedvezményt is kaphattok Közoktatás Székács Linda

Nem mindennapi helyek, ahol akár 50 százalék diákkedvezményt is kaphattok

Október 31-ig azoknak is érvényes marad a diákigazolványa, akik idén érettségiztek és ezzel megszűnt a tanulói jogviszonyuk. Érdemes is magatoknál tartani ezt a kártyát, hiszen a tömegközlekedés mellett számos egyéb kedvezményre lehettek jogosultak vele akár egészen váratlan helyeken is; például fesztiválokon vagy éttermekben. Összeszedtünk néhányat ezek közül.