Ez vár a tanárokra a következő hónapokban - 8 kérdés és válasz a minősítési eljárásról Közoktatás
Eduline

Ez vár a tanárokra a következő hónapokban - 8 kérdés és válasz a minősítési eljárásról

Április 30-ig jelentkezhetnek a tanárok a 2016-os minősítési eljárásra: a tanároknak portfóliót kell készíteniük és egy vizsgán is részt kell venniük. Aki megfelel, 2017. január elsejével kerülhet magasabb fizetési kategóriába. Íme, a legfontosabb tudnivalók.

Hányan vehetnek részt a 2016-os eljárásban?

2016-ban összesen 30 ezer, a köznevelésben dolgozó pedagógus, pedagógiai szakértő és pedagógiai előadó vehet részt a minősítési eljárásban. Őket - azokon kívül, akiknek kötelező a részvétel a jövő évben - az eljárásra jelentkezők közül választják ki. A gyakorlati tapasztalatok és az ombudsman észrevételei alapján módosítják a pedagógus-előmeneteli rendszerről szóló kormányrendeletet: a részleteket itt találjátok.

Kinek kötelező a részvétel?

A jövő évi eljárásra két csoportnak kötelező jelentkeznie: azoknak a Gyakornok fokozatba sorolt tanároknak, akiknek a munkaviszonya 2014. január másodika és 2015. január elseje között jött létre. Az ő esetükben a vizsgát a két év gyakornoki idő lejártának hónapjában, vagy - ha a gyakornoki idő nem a tanítási év közben jár le - a tanítási év utolsó hónapjában tartják. A Gyakornok kategóriában lévő tanárok kkor léphetnek a Pedagógus I. fokozatba, ha minden vizsgarészben legalább 60 százalékos eredményt érnek el.

Azoknak is kötelező részt vennie a 2016-os minősítési eljárásban, akik a 2014. évi rendkívüli eljárás keretében 2015. január elsejével ideiglenesen Pedagógus II. fokozatba kerültek, és legfeljebb 23 év szakmai gyakorlati idővel rendelkeznek.

Milyen fokozat megszerzésére jelentkezhettek, és milyen feltételekkel?

A 2016-os eljárásban Pedagógus II., Mesterpedagógus és Kutatótanár cím elnyerésére is jelentkezhettek.

A Pedagógus II. kategóriába azok a Pedagógus I. fokozatba sorolt tanárok jelentkezhetnek, akik pedagógus szakvizsgával és legalább 8 év szakmai gyakorlattal rendelkeznek, vagy akik legalább 26 év szakmai gyakorlattal rendelkeznek, vagy akik magasabb vezetői vagy vezetői megbízással és legalább 8 év szakmai gyakorlattal rendelkeznek.

A Mesterpedagógus fokozathoz szükséges minősítési eljárásra azok jelentkezhetnek, akik jelenleg a Pedagógus I. vagy Pedagógus II. fokozatba vannak besorolva, legalább 14 év szakmai gyakorlattal, illetve vezetőpedagógus vagy mentor szakirányú szakvizsgával rendelkeznek.

A Kutatótanári címhez szükséges minősítési eljárásra Pedagógus I. vagy Pedagógus II. fokozatú, legalább 14 év szakmai gyakorlattal, illetve (pedagógiai tevékenységhez kapcsolódó) tudományos fokozattal rendelkező tanárok jelentkezhetnek.

Meddig kell jelentkezni?

A 2016-os minősítési eljárásra 2015. április 30-ig jelentkezhettek - a portfóliót november 30-ig kell majd feltöltenetek az erre szolgáló elektronikus rendszerbe.

Mi az a pedagógus-portfólió?

A pedagógus-portfólió a tanár munkáját bemutató dokumentumgyűjtemény: része többek között az önéletrajz, a szakmai életút értékelése, tematikus tervek és csoportprofilok is. A Gyakornok kategóriában lévő pedagógusok portfóliójáról itt olvashattok, a többi kategóriába való bekerüléshez szükséges portfólióról pedig itt találjátok cikkünket.

Mi történik, ha most nem választanak ki titeket?

Jövőre újra jelentkezhettek. Fontos, hogy 2018. június 30-ig minden, a köznevelésben dolgozó pedagógusnak, pedagógiai szakértőnek és pedagógiai előadónak részt kell vennie az első minősítési eljárásban vagy minősítő vizsgán. Ez alól csak azok kivételek, akik 2023-ig elérik a nyugdíjkorhatárt.

Hogyan változik a fizetésetek, ha magasabb kategóriába kerültök?

A különböző kategóriákhoz, illetve a szakmában töltött évekhez tartozó bruttó béreket itt nézhetitek meg. Több ezer forintot veszítettek a pedagógusok a kormány decemberi döntése miatt: erről itt olvashattok.

Miért van szükség erre az egészre?

A pedagógus-életpályamodell miatt, amelyet 2013. szeptember elsején vezettek be: akkor minden, legalább két éves szakmai tapasztalattal rendelkező tanár a - Gyakornok után - legalacsonyabb kategóriába, a Pedagógus I.-be került. Annak, aki magasabb kategóriába szeretne kerülni, portfóliót kell készítenie és minősítési eljáráson kell részt vennie. A pedagógus-életpályamodellel kapcsolatos összes cikkünket itt találjátok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.