Kitiltják az iskolákból a rövidnadrágot viselő diákokat Közoktatás
Eduline

Kitiltják az iskolákból a rövidnadrágot viselő diákokat

Szoknyát viselhetnek a diákok, rövidnadrágot azonban nem – ez ellen tiltakozott az egyik nagy-britanniai általános iskola tanulója, amikor fiú létére szoknyában jelent meg az oktatási intézményben. A házirendben szereplő furcsa szabály azt ugyanis nem tartalmazza, hogy szoknyát csak lányok vehetnek fel.

Chris Whitehead, az Impington Village College tanulója szerint igazságtalan, hogy a lányok járhatnak szoknyában, a fiúknak viszont nem engedik meg, hogy rövidnadrágot vegyenek fel. Az iskola szabályzata előírja, hogy a meleg nyári hónapokban is hosszú fekete nadrágot kell viselniük, ez azonban a tanuló szerint megnehezíti a koncentrációt – írja a Daily Mail.

Az intézmény két éve vezette be az iskolai egyenruhára vonatkozó előírást, az egyes ruhadaraboknál azonban nem tüntették fel, hogy melyik nem tagjai viselhetik az iskolában. Tehát míg a rövidnadrágot tiltják – hiszen a szabályzat nem tesz róla említést – addig szoknyát fiúk és lányok is viselhetnek, persze csak akkor, ha az „térdig érő, nincs felsliccelve, és nem akadályozza a szabad mozgást”. Furcsa egyenruhaszabályok más intézményekben is vannak. Egy hétéves brit kislányt egyszer azért zavartak haza az iskolából, mert nem megfelelő színárnyalatú volt a pólója. A lány osztályfőnöke levelével érkezett haza, amelyben az iskola tudatta a szülővel, hogy olívazöld póló az elvárás. A furcsa szabályról itt olvashatsz bővebben.

Ezt a „kibúvót” használta ki a renitens tanuló, amikor kölcsönkérte 11 éves húga szoknyáját, és harminc társával együtt „Mi a baj a lábaimmal?” feliratú transzparensekkel tüntetett az iskolában. „Egész nap szoknyában leszek, hogy kifejezzem tiltakozásomat az egyenruha-szabályzattal ellen” – mondta a diák. „A szoknya pont olyan, mint egy rövidnadrág” – mondta. Hozzátette, hogy a jövőben is hordani fogja a ruhadarabot.

Az Impington Village College - tilos a rövidnadrág

„Örülök, hogy Chris kiáll amellett, amiben hisz. Az iskolában erre bátorítják a gyerekeket, szóval ő csak azt teszi, amit tanítanak neki” – mondta a fiú édesanyja.  Egy amerikai diák azért támadta iskoláját, mert „Jézus kiűzi belőled a poklot” feliratú pólója miatt kiküldték az óráról. Miután nem volt hajlandó átöltözni, az iskola igazgatója arra kérte, azonnal menjen haza. Az esetről itt olvashatsz bővebben.

Robert Campbell, az intézmény igazgatója szerint Chrisnek joga van szoknyát hordani, hiszen a szabályzat valóban nem említi, hogy azt csak lányok viselhetik. „Teljesen jogszerű, ahogy felvetette a kérdést. Azt hiszem, szeptemberben újra kell gondolnunk az egyenruha-szabályzatot” – jelentette ki az igazgató. Az Equality and Human Rights Commission (egyenlőségi és emberi jogi bizottság) szóvivője szerint nem jogellenes a fiúkat és lányokat megkülönböztető előírás – legalábbis a bíróságokon eddig soha nem merült fel ez a kérdés, de az iskolának érdemes rugalmasabb házirendet írnia.

Az Impington Village College szabályzata nemcsak a rövidnadrág, hanem a farmer, a kapucnis pulóver, a háromnegyedes és az oldalzsebes nadrág viseletét is tiltja. A lányok nem hordhatnak gyűrűt és karkötőt, és bár diszkréten sminkelhetik magukat, a tanároknak jogában áll lemosatni a túl erős arcfestéket és körömlakkot. Arra is kötelezhetik a diákokat, hogy fogják össze a hajukat, ha ezt biztonsági vagy egészségügyi okokból szükségesnek vélik. A tanulók csak lapos talpú, fekete cipőt vehetnek fel, és a szabályzat még azt is előírja, hogy milyen zoknit, harisnyanadrágot és övet hordhatnak. 

eduline

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.