Iskolai bullying: öngyilkosságba kergették 14 éves osztálytársaikat Közoktatás
Eduline

Iskolai bullying: öngyilkosságba kergették 14 éves osztálytársaikat

Öngyilkosságot követett el egy minnesotai középiskola két diákja: a 14 éves Haylee Fentresst és Paige Moravetz-et csúfolták és kiközösítették osztálytársaik. Szüleik a tragédia után úgy döntöttek, iskolai előadásokon hívják fel a figyelmet az iskolai zaklatás veszélyeire.

A két lány holttestére és búcsúlevelükre Haylee Fentress édesanyja talált rá a család házában, Paige Moravetz szülei ugyanis éppen hawaii vakációjukat töltötték, ezért a 14 éves lány barátnőjénél aludt. "Valószínűleg már régóta foglalkoztak az öngyilkosság gondolatával. A szülők és a mentősök megpróbálták őket újraéleszteni, de már késő volt" - mondta az ABC Newsnak Robin Settle, Haylee nagynénje. Úgy tudja, Paige Moravetz egy évvel ezelőtt költözött családjával a minnesotai Marshallba, de nem tudott beilleszkedni az iskolai közösségbe.

"Többször panaszkodtak nekem, hogy osztálytársaik kövérnek és csúnyának nevezik őket" - tette hozzá Settle. A két diáklány iskolájában, a Marshall Middle Schoolban a múlt héten több szülői fórumot is szerveztek, a téma a zaklatás és a kiközösítés volt. A pedagógusok és pszcihológusok arra beszéltek a szülőknek, milyen jelekből vehetik észre, hogy gyermeküket is zaklatják osztálytársaik.

Bullying: egyre nagyobb a baj az iskolákban?

2010 decemberében egy 12 éves brit általános iskolás vetett véget életének osztálytársai zaklatása miatt: Bradley Wisemant osztálytársai állítólag hónapokon keresztül csúfolták választékos szóhasználata és jólneveltsége miatt. A diák halála után három nappal mintegy száz szülő, tanár és diák gyűlt össze az általános iskola épülete előtt, a demonstrációval az iskolai zaklatás veszélyeire akarták felhívni a figyelmet. Azóta már a Facebookon is létrejött egy "R.I.P Bradley Wiseman" nevű csoport: búcsúztatókat és verseket tesznek közzé, de az oldalon szerepel egy olyan plakát is, amely szintén a diákok közötti zaklatásra hívja fel a figyelmet. A nemzetközi felháborodást keltő esetről bővebben itt olvashatsz.

2010 márciusában kilenc középiskolás diákot vádoltak meg az Egyesült Államokban azzal, hogy folyamatos terrorizálásukkal öngyilkosságba kergették az osztálytársukat. A 16 éves Phoebe Prince-t valószínűleg azért pécézték ki a társai, mert csak néhány hónapja érkezett a South Hadley középiskolába, ráadásul szüleivel egy kis írországi városból költöztek át az Egyesült Államokba. Valószínűleg csak olaj volt a tűzre, hogy a lány elkezdett járni az iskola egyik népszerű diákjával, attól kezdve egy kisebb csoport folyamatosan terrorizálta az iskolában és a különböző közösségi oldalakon.

 

A stopbullying.gov - az iskolai zaklatás ellen indított kormányzati honlap


Magyarországon is egyre komolyabb problémát okoz a kiközösítés és az internetes bullying. „A terror házává vált az iskola, néhány problémás diák folyamatosan fenyegeti és zsarolja a többieket. Van, akitől pénzt követelnek, másoktól elveszik az értéktárgyaikat. Gyakran provokálnak verekedést, sőt az is előfordult, hogy más osztályok termébe óra közben bementek, és megzavarták a tanítást” – csak egy Aáry-Tamás Lajoshoz, az oktatási jogok biztosához eljuttatott panaszok közül. A hazai helyzetről szóló szóló összefoglalónkat itt olvashatod.

 

eduline

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.