A racionalizálás érdekében tizenöt önállóan működő szervezetbe tömörítené a fővárosi oktatási és nevelési intézmények gazdálkodását a városvezetés. A Csomós Miklós főpolgármester-helyettes által jegyzett határozati javaslatról várhatóan a jövő hét szerdai, rendkívüli ülésén dönthet a Fővárosi Közgyűlés.
Az indoklás szerint a költséghatékonyabb működtetési formára az idei költségvetés visszafogása miatt van szükség. Az állami normatív hozzájárulás és a fenntartó támogatása ugyanis csak akkor elegendő az intézményhálózat működtetésére, ha jelentős racionalizálásra, szerkezetátalakításra kerül sor - olvasható a dokumentumban.
Közös szervezetek irányítanák a fővárosi fenntartású iskolák gazdálkodását
Az előterjesztés alapján a gazdálkodó szervezetek a jelenleginél szakszerűbben és hatékonyabban oldanák meg a költségvetési, valamint vagyongazdálkodási feladatokat. A tizenöt gazdasági szervezet önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szervként, a hozzájuk tartozó intézmények pedig önállóan működő költségvetési szervként működhetnének.
Az önállóan működő iskolák és az önállóan működő és gazdálkodó gazdasági szervezetek között ugyanakkor nem jönne létre alá- és fölérendeltségi viszony. Az új szervezeteket a szakmai függetlenség garantálása érdekében nem a hozzájuk tartozó intézményekben helyeznék el. A javaslat értelmében az iskolától elkülönült gazdasági szervezetek 2011. július 1-jén jöhetnének létre. Más változás is várható: befellegzett a budapesti hat- és nyolcosztályos gimnáziumoknak? Összefoglalónkat itt olvashatod el.
Rózsafa, emlékkönyv, egyedi, kézműves apróság – ilyen, és ehhez hasonló ajándékokkal készülnek az érettségi előtt álló, ballagó diákok az osztályfőnöknek. Vannak olyan iskolák, ahol minden pedagógus kap valami kis apróságot, de arra is akad példa, ahol nem szokás az ajándékozás.