A racionalizálás érdekében tizenöt önállóan működő szervezetbe tömörítené a fővárosi oktatási és nevelési intézmények gazdálkodását a városvezetés. A Csomós Miklós főpolgármester-helyettes által jegyzett határozati javaslatról várhatóan a jövő hét szerdai, rendkívüli ülésén dönthet a Fővárosi Közgyűlés.
Az indoklás szerint a költséghatékonyabb működtetési formára az idei költségvetés visszafogása miatt van szükség. Az állami normatív hozzájárulás és a fenntartó támogatása ugyanis csak akkor elegendő az intézményhálózat működtetésére, ha jelentős racionalizálásra, szerkezetátalakításra kerül sor - olvasható a dokumentumban.
Közös szervezetek irányítanák a fővárosi fenntartású iskolák gazdálkodását
Az előterjesztés alapján a gazdálkodó szervezetek a jelenleginél szakszerűbben és hatékonyabban oldanák meg a költségvetési, valamint vagyongazdálkodási feladatokat. A tizenöt gazdasági szervezet önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szervként, a hozzájuk tartozó intézmények pedig önállóan működő költségvetési szervként működhetnének.
Az önállóan működő iskolák és az önállóan működő és gazdálkodó gazdasági szervezetek között ugyanakkor nem jönne létre alá- és fölérendeltségi viszony. Az új szervezeteket a szakmai függetlenség garantálása érdekében nem a hozzájuk tartozó intézményekben helyeznék el. A javaslat értelmében az iskolától elkülönült gazdasági szervezetek 2011. július 1-jén jöhetnének létre. Más változás is várható: befellegzett a budapesti hat- és nyolcosztályos gimnáziumoknak? Összefoglalónkat itt olvashatod el.
A korábbi díjszabáshoz képest ismét körülbelül 5-6 ezer forinttal drágultak, így egy-kétszáz forint híján elérik, vagy már meg is haladták a 60 ezer forintot a középszintű, azaz B2-es komplex nyelvvizsgák árai a magyarországi nyelvvizsgaközpontok többségénél.