Nem fogadták el a sztrájkoló szerb tanárok a kormány ajánlatát: az oktatási miniszter kevesebb mint tízmilliárd dinárt szánna a pedagógusok bérének emelésére, a szakszervezetek szerint azonban legalább húszmilliárdos ráfordításra lenne szükség. Szerbia iskoláinak kétharmadában továbbra sincs tanítás – írja a dunatv.hu.
Több száz iskolában egyáltalán nincs tanítás, máshol rövidített órákat tartanak a pedagógusok, a diákok pedig megosztottak, nekik ugyanis később be kell majd pótolniuk az elmaradt tanítási órákat. A szerbiai tanársztrájkról szóló összefoglalónkat itt olvashatod el.
A sztrájkot az váltotta ki, hogy a kormányzat elutasította a tanárok béremelési követelését. A szakszervezetek felszólították a diákokat, hogy ne menjenek iskolába. Eközben Zarko Obradivic szerb oktatási miniszter, aki törvénytelennek nyilvánította a sztrájkot, azt követelte, hogy a diákok haladéktalanul jelenjenek meg az oktatási intézményekben. Hangsúlyozta továbbá, hogy "komoly következményekkel" kell számolniuk azoknak, akik részt vesznek a munkabeszüntetésben.
Szerbiában két éve fagyasztották be a pedagógusbéreket. A szakszervezetek december utolsó napjaiban kezdeményeztek tárgyalást az oktatási miniszterrel, az egyeztetésre azonban csak a napokban került sor – igaz, megegyezni most sem tudtak.
Az oktatási tárca szerint nincs elég pénz a béremelésre, a tanárok viszont azt ígérik, hogy a fizetések korrigálásáig nem lesz tanítás az iskolákban. Szerbiában egy általános iskolai tanár átlagosan százezer forintot visz haza havonta.
eduline