A világ egyik legfurcsább akadémiáját nyitották meg Olaszországban Közoktatás
Eduline

A világ egyik legfurcsább akadémiáját nyitották meg Olaszországban

Ritka kincsnek számít a csend, sokan nem is tudják, mit jelent a zajmentes élet - ezt tanítják az Olaszországban alapított Csendakadémián, mely rendkívüli maratonra készül.

Kiabálás, petárdadurrogtatás, tömegzaj nélkül ünnepelte a szilvesztert a trentinói Castel Condinóban alapított Csendcsoport. Rómában a Csendben-csendben elnevezésű parti kínált teljes akusztikai elszigetelést a városban tomboló hangzavartól.    

Az Egyedült Államokból érkezett zéródecibeles bulik az olaszokat is meghódították, és a csend keresése igazi divattá vált. Így nem számít meglepetésnek a Csendakadémia megalakulása (Accademia del Silenzio). A milánói Bicocca egyetemen oktatásfilozófiát tanító Duccio Demetrio és a hallgatni a csendet nevű blog szerzője, Nicoletta Polla-Mattiot újságíró indította útjára. Az akadémia a toszkán Anghiari szabadegyetemén kapott székhelyet. Célként az akusztikai szennyezés elleni küzdelmet tűzte ki. Első "csendes" bemutatkozása  március 9-én, Torinóban és Milánóban lesz, az itt szervezett csendmaratonnal.    

"A csend nem feltétlenül némaságot jelent, hanem azt, hogy hallgatunk, és nem hagyjuk elterelni figyelmünket az örökös zajban" - magyarázta Demetrio a La Stampa torinói napilapnak. "A csend ma már kiváltságot, luxust képvisel, pedig a hétköznapokban is megteremthető" - tette hozzá Polla-Mattiot.    

A témában szakértőnek tartott Raniero Maggini, a WWF Italia alelnöke a legkisebbeket igyekszik megtanítani a természetes csendre. "A modern generáció felismeri a mobiltelefononk csengőhangját, de azt sem tudja,  hogyan csobog egy patak" - mondta. Maggini iskolásoknak tart csendórákat, melyeken autódudálás helyett madárcsiripelést hallanak.      

MTI
Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.