A legjobb iPhone alkalmazások tanuláshoz Közoktatás
Eduline

A legjobb iPhone alkalmazások tanuláshoz

Bár az iPhone kiváló hordozható játékplatform, internetezni, levelezni is remekül lehet vele, azért hasznosabb dolgokra is befoghatjuk. Ilyen például a tanulás, amelyhez óriási mennyiségű hasznos és még annál is több kevésbé hasznos alkalmazás várja a felhasználókat az App Store-ban, ingyen vagy pár száz forintért.

NTK Puskatár

Puskázásra mi (ezt sem) ajánljuk, de a történelemdolgozatokra való felkészülést mindenképpen segítheti. Összesen húsz témakörbe rendezték a középiskolai tananyaghoz és érettségihez szükséges évszámokat és eseményeket, de van részletes kereső is, sőt a számunkra fontos anyagokat kigyűjthetjük a kedvencek közé, és persze jegyzetelhetünk is mindenhez.

Sajnos egyelőre többet ígér, mint amennyit ad a program, de mi azért felvettük a listára, bízva benne, hogy később mind tartalmilag, mind felületileg kicsit felturbózzák az alkalmazást a Tankönyvkiadónál (például jó lenne, ha nem egyszerű tankönyvajánlóként működne). Viszont ingyen van, és egyáltalán létezik ilyen, ami mindenképpen dicséretes és követendő példa.

Magyar Helyesírási Szótár 

Sajnos nem ingyenes, de viszonylag olcsón, 1 dollárért letölthetjük a Magyar Helyesírási Szótár alkalmazást, amelyben amellett, hogy gyorsan előkereshetjük a szavak írásmódját, még tesztelhetjük is tudásunkat, az eredményt pedig, ha érdemesnek tartjuk rá, egy mozdulattal megoszthatjuk mondjuk a Facebookon. 


SchoolTable

Úgy tűnik, vége annak a korszaknak, amikor az órarendet a tolltartóba préselve vagy a jegyzetfüzetbe ragasztva használtuk, ugyanis kitalálták már a kényelmes, digitális megoldást. Minden óránál feltüntethetjük az osztályt, kezdési és befejezési időpontot, illetve a tanár nevét is, de egyéb megjegyzéseket is fűzhetünk a hozzájuk. Van A és B hét, táblázatos és lista nézet. Kiváló megoldás, mindössze egy dollárért és ráadásul skinezhető, szóval úgy néz ki a felülete, ahogy az ízlésünknek leginkább megfelel.


Graphing Calculator és Graphing Calculator+

Két remek tudományos kalkulátorral is szolgálunk, amelyek persze nem is annyira a tudományos funkciókkal emelkednek ki a tömegből, hanem azzal, hogy a grafikus ábrázolásokat is könnyedén megoldhatjuk a segítségükkel, így feladataink ellenőrzésére is kiválóan alkalmazhatók. A Graphing Calculator magyar fejlesztés, szóval már csak ezért is szeretjük, ráadásul funkciók tekintetében többet nyújt, mint a Graphing Calulator+, amelynek viszont kicsivel kezelhetőbbre sikerült a felülete, ráadásul olyan extra kényelmi funkciókkal is rendelkezik, mint az “ujjírásos” bevitel. Az előbbi 2 dollár, utóbbi pedig 3 dollár, szóval nagy árkülönbség nincs, leginkább ízlés kérdése, hogy kinek, melyik jön be. Mindenesetre kényelmesebb ezeket használni a telefonon, mint mindig cipelni valamilyen Texas Instruments cuccot, bár dolgozatírásnál biztosan nem használhatjuk.


Mathematical Formulas

Az angolul tudók hatalmas, jól rendszerezett tudásbázist tarthatnak a tenyerükben matematikával, algebrával, trigonometriával stb. kapcsolatban, ha beneveznek a Mathematical Formulas nevű kis programra. Mindössze egy dollárért számtalan képlet és leírás kerül a zsebünkbe, gyorsan előkereshető formában.

Hasonló megoldás, viszont részben ingyenes az iMathematics! is. Közel 700 képlet, 120 témakör vár ránk, egy kifejezetten ízléses felület mögé bújtatva. Sőt, még kalkulátorokat is találunk benne! Sajnos az ingyenes verzióban nem mindent érünk el, de a kiegészítők is összesen 4 dollárba kerülnek (külön kérhetjük a plusz tartalmakat és eszközöket).


Wikipanion és iWiki

A Wikipédia meglehetősen méretes online tudásbázis, amelynek angol verzióját sok kis alkalmazás segít használhatóbbá tenni iPhone-on. Az egyik legjobb ezek közül a Wikipanion, amelynek ingyenes változata is kiválóan használható arra, hogy gyorsan keressünk szócikkekre, illetve a megtalált bejegyzésekkel is sokkal kényelmesebben dolgozhatunk így, mintha simán a mobil böngészőben hívnánk be azokat.

Ha viszont hajlandóak vagyunk fizetni is azért, hogy ne csak a wikipédia mobil változatának felületét használhassuk, akkor a Wikipanion fizetős verziója helyett érdemesebb az iWikibe pénzt fektetni, egészen pontosan 2 dollárt. Ezzel a programmal ugyanis 32 nyelven, köztük magyarul is hozzáférhetünk a wikipédia anyagaihoz. Segítségével sokkal használhatóbb felületen nézelődhetünk, mintha a mobil Safariban próbálkoznánk, és ha esetleg képet szeretnénk megnézni, a beépített képnézegetővel ez sokkal hatékonyabb, mint a sokszor hibaüzenetre futó mobil wikipédia oldalakon.


Hungarian English Dictionary and Translator

A kissé hosszú név egy nagyon jól használható, offline szótárat takar, amely sajnos nem ingyenes, de a 3 dolláros árát igencsak megéri. Könnyen használható és meglehetősen bőséges szókészlettel rendelkezik. Maga a szótárrész offline, vagyis internet nélkül is működik, online kapcsolatra csak akkor lesz szükségünk, ha használni szeretnénk benne a Google Translate fordítási funkciót, amely hosszabb szövegek fordítását is lehetővé teszi (persze magyar-angol viszonylatban azért bánjunk ezzel fenntartásokkal). Extra pénzért pedig akár fel is olvassa nekünk az angol szavakat.



The Chemical Touch

A sok képlet mellett ne feledkezzünk meg a kémiáról, és azon belül a periódusos rendszerről sem. A The Chemical Touch egy kiváló alkalmazás, amelyben minden elemről megtudhatjuk a legapróbb részleteket is, egy látványos periódusos rendszer segítségével. Ha kevesebb infóval is beérjük, létezik a programból ingyenes, Lite verzió is (bár a fizetős is mindössze egy dollárba kerül). 




eduline