Jelentősen csökkent a homoszexuális tanulók elleni támadások száma egy brit iskolában, mióta az egyik tanár meleg hírességekről és történelmi személyiségekről tart előadásokat a diákoknak. Az intézményben évente egyszer tematikus hónapot tartanak, a kezdeményezéshez számos nagy-britanniai általános- és középiskola csatlakozott - itthon még gyerekcipőben járnak a hasonló oktatási programok.
Megelégelte a diákok homofób megnyilvánulásait, és a tettek mezejére lépett egy észak-londoni iskola zenetanárnője – olvasható a brit Guardian cikkében. A kezdetben csak néhány kurzust tartó Elly Barnes öt évvel ezelőtt LGBT (angol mozaikszó a lesbian, gay, bisexual, transgender szavakból) hónapot hozott létre, melyet minden februárban megrendeznek az iskolában. Az LGBT hónapot azóta már iskolák is megrendezik, de a Stoke Newington iskola volt az első, amely tanrendjébe is beiktatta.
“Néhány tanulóm eleinte azzal jött, hogy homoszexuálist akarok nevelni belőlük. Ilyenkor mindig azt kérdeztem tőlük, hogy a törökökről vagy a színesbőrűekről szóló tematikus hetek talán színesbőrűt vagy törököt csináltak belőlük? Ma már nem gyanúsítanak ilyennel" - mondta Elly Barnes. “Végérvényesen fel akarom számolni a homofóbiát az iskolákban. Rengeteg háttéranyagot adok a kollégáknak, akik így magabiztosabban nyúlhatnak ehhez a kényes témához" - vázolta hosszútávú elképzeléseit a tanár.
Történelmi távlatból
Többek között az angolok leghíresebb háborús kódfejtőjének, Alan Turingnek az élettörténete is szerepel a toleranciára nevelő tananyagban. Kevesen tudják – és még kevesebben szeretnek emlékezni rá –, hogy a legnehezebb német kódokat is könnyedén feltörő zsenit életében nem egyszer érték megaláztatások és komoly meghurcoltatások homoszexualitása miatt. 1952-ben, mikor az angol törvények szerint a homoszexuális párkapcsolat még bűncselekménynek számított, Turinget arra kötelezték a hatóságok, hogy válasszon: vagy börtönbe vonul, vagy női hormonokat szed, hogy ezzel mesterségesen csökkentse libidóját. A matematikus ez utóbbit választotta, de kevéssel rá öngyilkos lett. 2009-ben Gordon Brown a kormány nevében posztumusz bocsánatot kért a meghurcolt tudóstól – írja a Guardian.
“Nagy szükség van ezekre a felvilágosító tanórákra, mert sok iskola még el sem kezdett foglalkozni annak a gondolatával, hogy tegyen valamit az ügy érdekében” - mondja Barnes. “Angliában még mindig sok pedagógus gondolja azt, hogy az ország egyes részein törvény tiltja a homoszexualitást, ilyen környezetben pedig nem lehet a felnövekvő generációkat elfogadásra ösztönözni.” A zenetanárnőből lett toleranciaharcos foglalkozásain a tizenegy-tizenkét éves diákok felszabadultan és magától értetődő természetességgel mesélik tapasztalataikat a melegekről, transzneműekről és transzvesztitákról.
Hazai szárnypróbálgatás
Itthon – számos más, toleranciára nevelő programmal egyetemben – még gyerekcipőben járnak a melegeket elfogadtató, kifejezetten az iskolás korosztályt célzó kezdeményezések. A 2000-ben életre hívott “Melegség és megismerés” nevű programot például a Labrisz Leszbikus Egyesület jegyzi, célja pedig az , hogy olyan példát mutasson a heteroszexuális diákoknak, amely bebizonyítja, hogy a meleg férfiak és nők ugyanolyan emberek, mint bárki más.
A 45 perces foglalkozásokon a diákokkal többek között arról beszélgetnek, milyen sztereotípiákkal kell nap mint nap megküzdeniük a melegeknek, biszexuálisoknak és transzneműeknek a társadalomban, és hogyan lehet elkerülni a mássághoz kapcsolódó iskolai bántalmazásokat.
Kanaki Anna
eduline