Boszorkányüldözéstől tart a szülők érdekképviselete Közoktatás
Edupress

Boszorkányüldözéstől tart a szülők érdekképviselete

Ugyan egyetért a pedagógusokat bántalmazókkal szembeni büntetés szigorításával a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete - amely szerint egytől tíz évig terjedő szabadságvesztéssel büntetnék pedagógusok bántalmazóit -, de int a "boszorkányüldözéstől". Az MSZOE szerint a két és félmillió szülő esetében elhanyagolható az évi 8-10 tanárverés, senki nem vizsgálta azonban azt, hogy az iskolai testi-lelki erőszak miatt hány tanuló kísérelt meg öngyilkosságot. A szervezet ezért a kiskorúak fejlődését veszélyeztető pedagógusokat egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetné.

Az MSZOE is egyetért azzal, hogy megemelt kiszabható büntetési tétellel védjék a közoktatásról szóló törvényben meghatározott közfeladatot ellátó pedagógusokat, valamint a nevelő és oktató munkát közvetlenül segítő alkalmazottakat. Keszei Sándor, az MSZOE szóvivője szerint azonban elhanyagolható a két és fél millió szülő mellett évente elkövetett nyolc-tíz, tanárokat érintő bántalmazás, az esetek pedig nem adhatnak okot a "hisztérikus megnyilvánulásokra, amelynek alapja a pedagógusok indokolatlan félelme a szülőktől és a tanulóktól" - áll az érdekképviseleti szervezet május 19-ei közleményében.

Keszei Sándor szerint azonban senki nem vizsgálta azt, hogy a pedagógusok testi-lelki fenyítései miatt hány gyermek kísérelt meg öngyilkosságot, illetve hány fiatalnak "sikerült" ez. A törvény szerint "a kiskorú nevelésére, felügyeletére vagy gondozására köteles személy, aki e feladatából folyó kötelességét súlyosan megszegi, és ezzel a kiskorú testi, értelmi vagy erkölcsi fejlődését veszélyezteti, bűntettet követ el, és egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."

Az MSZOE ezt kívánja kiterjeszteni a gyermekek, tanulók felügyeletét ellátó pedagógusokra, óvodai, iskolai, kollégiumi alkalmazottakra. az egyesület arra a Büntető Törvénykönyvet módosító javaslatra reagált, melyet május 18-án nyújtott be a Fidesz és a KDNP közösen. Ez alapján emelkedne a pedagógusok ellen elkövetett erőszakos bűncselekmények büntetési tétele. Korábban nullától három évig terjedő büntetést szabhattak ki hasonló esetekben, a változással azonban minimum egy, legfeljebb tíz év szabadságvesztés is elképzelhető lenne. A büntetés végrehajtása azonban továbbra is felfüggeszthető maradna.


edupress
Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.