Fico bentlakásos iskolákkal oldaná meg a romakérdést Közoktatás
Edupress

Fico bentlakásos iskolákkal oldaná meg a romakérdést

Robert Fico szlovák kormányfő a hét elején jelentette be, hogy a hazai romahelyzetet bentlakásos iskolák felállításával oldaná meg. Mint mondta: két lehetőség van, további milliókat költeni a mindössze részeredményekkel kecsegtető programokra, vagy megfelelő körülmények között felnevelni a roma fiatalokat. A kisebbségi ügyekért felelős kormányalelnök, Dusan Caplovic hozzátette: a gyerekeket kizárólag szüleik beleegyezésével helyeznék el ezekben az intézményekben. Korábban Ausztrália, Új-Zéland és Kanada is gondolkodott hasonló megoldásban, azonban minden esetben az éles tiltakozások hatására elálltak a tervtől a kormányok.

A tervet bejelentő sajtótájékoztatón Dusan Caplovic leszögezte azt is, a bentlakásos iskolákat a romák által legsűrűbben lakott területeken hoznák létre, ahonnan kikerülők a negyedik osztály után szakmát tanulhatnának, a tehetségesebben pedig gimnáziumban, majd egyetemen tanulhatnának tovább. A bejelentésre az Amnesty International szlovákiai irodája és az emberjogi kérdéseket felügyelő Simecka Alapítvány már tiltakozását fejezte ki, szerintük ugyanis a bentlakásos iskolák csak tovább növelnék a szegregációt, illetve a gyerekek alapvető emberi jogai sérülnének azzal, ha elszakítanák őket családjuktól.

Ravasz József, a strasbourgi Európai Romák Fórumának szlovákiai képviselője, a dunaszerdahelyi Romológiai Intézet igazgatója úgy véli, a bentlakásos iskolák a gyakran éhező, deviáns szülők gyermekeit karolhatnák fel, ugyanakkor szerinte súlyos hiba lenne végleges megoldásnak tekinteni az intézmények felállítását. Sokkal inkább tartaná eredményesnek a különböző helyi munkahelyteremtő és felzárkóztató programokat.

Ludovit Galbavy roma kormánybiztos ezzel egyetértve úgy nyilatkozott: tavaly 3,65 millió euró támogatást hagytak jóvá a felzárkóztató programokra, idén még több uniós forrás lehet elérhető. Az eddigi támogatásokról elmondta: olyan munkahelyeket teremtettek, ahol betanított romák dolgozhatnak, illetve szociális munkás képzés is zajlik, akik a jövőben segíthetik a romák beilleszkedését. A kormánybiztos leszögezte: évszázados gondokat nem lehet máról holnapra orvosolni. Ravasz József tájékoztatása szerint a legutóbbi szlovák népszámláláskor nagyjából 90 ezer személy vallotta magát romának, míg szakemberek szerint nagyjából félmillió roma él az országban, közülük több mint 300 ezren város-, illetve faluszéli gettókba tömörülve.


edupress