Bátortalanok a fizetési igény megjelölésében a pályakezdők Közoktatás
Edupress

Bátortalanok a fizetési igény megjelölésében a pályakezdők

Míg a pályakezdők csupán 63 százaléka jelöli meg fizetési igényének alsó és felső határát egy álláshirdetésre küldött regisztráció során - közülük is a felsőoktatási tanulmányokat folytatók mindössze 56 százaléka -, addig az összes álláskereső 72 százaléka cselekszik hasonlóan - derül ki a Workania legújabb kutatásából. A felmérés azt vizsgálja, milyen változások figyelhetők meg a 2008. ősz óta tartó globális válság hatására a magyar álláskeresők fizetési igényeinek megfogalmazásával kapcsolatban.

A még tanulmányaikat folytató felsőoktatási hallgatók bizonytalanok a munkaerő-piaci lehetőségeiket illetően: csupán 56 százalékuk jelöli meg fizetési elvárásait, miközben a középiskolai érettségivel rendelkezők, OKJ képzést végzettek, az egyetemi diplomával rendelkezők 71-76 százaléka jelöli be fizetési igényét. Eközben a posztgraduális végzettséggel rendelkező nők 79 százaléka, a férfiak 82 százaléka jelölte meg elvárásai határait.

A földrajzi régiókat tekintve a budapesti álláskeresők átlagos elvárása a legmagasabb, 200 ezer forint. Alig marad el mögötte Pest megye (198 ezer forint) és Komárom-Esztergom megye (195 ezer forint).

Az országos átlag felett van még Vas megye (182 ezer), Győr-Moson-Sopron (181 ezer) és alig valamivel Fejér megye (180 300 forint). Heves, Nógrád és Bács-Kiskun megyében 176 ezer forint az átlagos igény. Szabolcs-Szatmár-Bereg (157 ezer), Borsod-Abaúj-Zemplén (155 ezer), illetve Békés megyében (150 ezer) a legalacsonyabbak az álláskeresők átlagos elvárásai.

Az iskolai végzettség alapján megállapítható, hogy a posztgraduális végzettséggel rendelkezők átlagos elvárása (368 ezer) majdnem háromszor akkora, mint az alapfokú végzettségűeké (132 ezer), és csaknem ötven százalékkal magasabb, mint a felsőfokú egyetemi (280 ezer) vagy főiskolai végzettséggel (242 ezer) rendelkezőké.

A Workania szakemberei megvizsgálták az elmúlt 3 évben állást keresők átlagos elvárásainak alakulását is. 2006 harmadik negyedévében az átlagos jövedelemelvárás 156 ezer forint volt. Ez az átlagérték 2007 negyedik negyedévében 174 ezer forint, 2008 utolsó negyedévében 189 ezer forint volt. 2009-ben folyamatos csökkenés figyelhető meg a fizetési elvárások átlagát vizsgálva, a harmadik negyedévben 172 ezer forint az álláskeresők jövedelemigényének átlagos összege. A vizsgálat során a Workania munkatársai az adatbázisukban szereplő álláskeresőket, több mint 30 ezer főt kérdeztek meg.

edupress

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.