2009. május. 22. 00:18 Eduline Utolsó frissítés: 2009. május. 21. 23:23 Közoktatás

Hét last-minute stratégia a jegyszerzésre

A szakdolgozatok leadása május 15-ével szinte minden főiskolán és egyetemen lezárult, a tanárok így újra erejük teljében vannak, hogy még a vizsgaidőszak előtt lenyúzzanak egy bőrt hallgatóikról.

Néha még a legjobb tervek is csődöt mondanak, ha egyáltalán van az embernek terve. Mindegy, mi is az oka, ez az időszak a felsőoktatásban tanulók számára bizony nem egy gyaloggalopp, de egyelőre nincs itt az ideje az összeomlásnak! Legalább is addig nem, míg át nem nézted az alábbi stratégiai pontokat arra vonatkozóan, hogy mit tehetsz a szemesztered megmentése érdekében:

1. Határidő módosítás. Még ha vészesen is közeleg a határidő, a legtöbb főiskolai/egyetemi tanár hajlandó további türelmi időt adni diákjainak, hogy teljesítsék a szorgalmi időszak követelményeit. Ám ha biztosra akarsz menni, jobban teszed, ha megkéred rá a tanárodat – szemtől szemben, nem e-mailen, IWIW-en, Twitteren, vagy Facebook-on! Keresd meg hivatali időben, de ne az órák előtt vagy után. Akkor ugyanis nem mindig van ideje rád figyelni. Majd fejtsd ki az okodat egyszerűen és tömören: akár egy megható történet is belefér, csak ne tartson 20 másodpercnél tovább. Legyél egyenes és tisztelettudó: ezek a tulajdonságok sokat nyomnak a latba, még egy gyenge kifogás esetén is. Ajánlj fel egy kivitelezhető időpontot, de ne legyen több plusz 2 hétnél. A beadandók estében könnyű dolgod lesz, a zárthelyi dolgozatokkal már kevésbé, de ne feledd, egyik tanárod sem szeretné a nyarat utóvizsgáztatással tölteni.

2. Vizsgakurzus. Amennyiben nagyon, de nagyon el vagy maradva, több dolgozatod hiányzik, vagy nem voltál ott egyetlen zárthelyin sem, a határidő kitolásával nem sokra mész. Próbálkozhatsz a vizsgakurzussal, melynek rendszerint iskolánként eltérőek a feltételei. Alaposan nézz utána, mik a lehetőségeid, és milyen következménnyel járnak!

3. Leadás. A nagyon problémás esetekből a kiutad a tárgy leadása lehet, amennyiben azt a szabályzat lehetővé teszi, hiszen egy tárgyat általában maximum csak háromszor tudsz felvenni. Ez gyakran pótdíj befizetésével jár, vagy különféle, dékáni engedély szükséges hozzá.

4. Bukta. Nem mutat jól az indexben egy elégtelen, vagy a megtagadott aláírás, ám vannak olyan tölteléktárgyak, amikre egyszerűen jobb, ha nem fecséreled el a maradék energiádat, és helyettük inkább azon fáradozol, hogy az egymásra épülő tárgyakat ne szúrd el. Viszont nem ártana ezt is megbeszélned a tanároddal. Némelyikük ugyanis még a bukást is feltételekhez köti.

5. Érdemjegyjavítás. Előfordulhat, hogy lehetőséged van kijavítani a korábbi rossz eredményedet, úgy, hogy csak a második nekifutásodnak lesz maradandó nyoma. Fontos, hogy körültekintően olvass utána, mik ennek a feltételei, és ügyelj arra, hogy erre maximum néhány esélyed van, ne gondold, hogy ez lesz a joker minden tárgy esetében.

6. Vita. Amennyiben mindennel naprakész vagy, ám az értékelés során ez nem tükröződik vissza, vagyis jobb jegyet szeretnél a munkádért kapni, nem érdemes a tanárod feje felett átnyúlni: ez ritkán működik, és csak magadra haragítod az egész tanári kart. Azaz eládos magad a hátralévő néhány évre. Beszélj a konkrét előadóval, oszd meg vele, miért érzed úgy, hogy alulértékelt, és kérj lehetőséget a bizonyításra. Legyél udvarias és tisztelettudó, de tarts ki az álláspontod mellett. Ritkán, de szokott működni.

Óvatosan próbálkozz be, hiszen ahogyan a tanárod véletlenül elnézhetett egy bekezdést, vagy a ZH-n egy kidolgozott pontot a károdra, úgy az is elképzelhető, hogy az általa eddig megítélt részpontok száma lecsökken, és még a végén nem hogy jobb, hanem rosszabb értékelést ad.

7. Kérés. Mindenfajta trükközés előtt érdemes mérlegelned, hogy a tanárod egy egyszerű kérésre hogyan reagál: esetleg felment az egyik beadandó, vagy ZH alól, vagy másfajta bonusszal válthatod ki nála valamelyik követelményt. Néhányuk megengedi, hogy az irodájában pótold a zárthelyi dolgozatot, vagy szóban méri fel tudásodat, és az alapján osztályoz.

Amit ne tegyél:

Ne csalj! Ezzel nem csak a tanárodat, magad is becsapod. Ráadásul a tanárok ma már igen felkészültek, hamar kiszúrják a plagizálást, a puskázást, a másolást, és jól ismerik az általuk oktatott tárgyhoz tartozó irodalmat. Lehet, hogy most egy gödörben vagy, de ha csaláson kapnak, a Grand Canyonban találod magad.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.