Magyarul könnyen megy? Tanulj külföldön és vizsgázz idegen nyelven! Közoktatás
Eduline

Magyarul könnyen megy? Tanulj külföldön és vizsgázz idegen nyelven!

Egyik olvasónk iskolája Erasmus programjának keretében most Bécsben tanul és vizsgázik. Ha megfordult már a fejedben, hogy érdemes lenne külföldön tanulni, idegen nyelven, akkor cikksorozatunk segítségével bepillantást nyerhetsz egy bécsi egyetemen tanuló magyar diák életébe

Bécsi alkony
Krisztinának hívnak, s a bajai  Eötvös József Főiskola Műszaki és Gazdálkodási Fakultás hallgatója vagyok. Az utóbbi pár hónapomat viszont már Bécsben töltöttem, illetve töltöm még most is! S itt az Universität für Bodenkultur Wien Erasmus hallgatója vagyok.
 
A vizsgaidőszak itt teljesen másként folyik, mint otthon nálunk - s minden más egyetemen, főiskolán. Ausztriában igazából vizsgaidőszak sincs. Nem úgy történik, hogy van 15-16 hét szorgalmi időszak, és aztán meg 4-5 hét a vizsgákra. Vannak olyan órák, melyeket tömbösítve tartanak meg. Például 7-10 héten keresztül nagyobb óraszámban, s miután lement az összes óra, a tanár kiírja a két vizsgaidőpontot. Emiatt én már 3 vizsgán túl vagyok.
Minden tárgyból csak két vizsgaidőpont van! Ha nem sikerül, akkor igazán esély uv-zni nincs, csak a következő félévben. Persze nem minden órára a tömbösítés jellemző. Van olyan is, ami a szemeszter elején kezdődik, s egészen az utolsó hétig tart.
 
S az érzéseim a vizsgákról?! Hát tartok tőlük, elég rendesen... Az utóbbi időben otthon már nem volt félelmem a vizsgáktól, itt viszont annál inkább. Igazából nem lennének ezek olyan vészes vizsgák, én személy szerint azért élem meg nehezebb, mert külföldiül van. De azért vagyok most itt, hogy ezt is gyakoroljam! : )

A saját vizsgáim:

A „retorika és prezentációs– német nevén Rhetorik und Präsentationstechniken - gyakorlati óra során nem egyszer kellett prezentálni; csoportosan, egyedül. Ezek a prezentációk is a jegy részét képezik. S egy vizsgalap is volt. Az utolsó órán, az összes prezentáció után, amire kb. 20 percünk volt. Szóval hip-hop meg kellett oldani : ) A kérdések természetesen a tananyaghoz kapcsolódtak, pl.: melyek az előnyei és hátrányai az Overheadprojektornak, vagy épp a Flipchartnak?
 
A második vizsgám, illetve zh-m pedig a „termelés és logisztika optimalizálás modelljei” (ez nagyon rosszul hangzik magyarul) –vagyis Optimierungsmodelle für Produktion und Logistik-ból volt. Úgy zajlott le az egész, hogy a tanár irodájában lévő gépen kellett a feladatot megoldani, amit kihúztam előtte. Ezen a vizsgán mindenki egyesével volt bent.
 
A harmadik vizsgám pedig „Költségszámítás és controlling” – azaz Kostenrechnung und Controlling-ból- volt. Még elég frissek az élmények, mert mindez tegnap volt (május 13-án). Ez az óra úgy zajlott, hogy volt gyakorlati és elméleti része is. A gyakorlati órát egy tanársegéd (felénk inkább így nevezik) tartotta, s minden gyakorlati óra végén tesztet írtunk egy-egy feladatból. A hetek során pedig pluszba még két házi feladatot is kaptunk, ami ugyancsak számított. S persze volt az elmélet, amit mindig a professzor tartott meg. A vizsgán pedig ugyanúgy a gyakorlati feladatokkal kezdtük, volt 5 különböző feladat, s két perc szünet után jött az elmélet is. Nem egy vizsgát éltem már meg a tanulmányaim során, de olyat, mint a KuC-s vizsga, még sose.

Ha ti is ki szeretnétek utazni, vagy csak többet szeretnétek megtudni a külföldön való tanulásról, ebben a cikksorozatban sok érdekes és tanulságos dolgot olvashattok. De szívesen látlak benneteket saját blogomon is
Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.