2009. február. 13. 05:25 Eduline Utolsó frissítés: 2009. február. 13. 09:55 Közoktatás

Merre tovább a tanulási zavarral?

Sok gyakorlással, sok munkával, fejlesztéssel végigküzdött általános iskolai évek után elérkezett a pályaválasztás ideje. De merre tovább?

A 13-14 éves korú gyermekeknél a továbbtanulás és a pályaválasztás iskolai előkészítése a tanárok feladata. A kiválasztott iskola a későbbi szakmatanulás, a pályaválasztás lehetőségeit is meghatározhatja. A helyes döntéshez nélkülözhetetlen az önismeret, a rálátás a különböző szakmákra, foglalkozásokra, és lehetőségekre, de ugyanúgy nélkülözhetetlen a szülők és a pedagógusok kapcsolata is – hívja fel a figyelmet Takácsné Csór Marianna. A Varázsbetű Fejlesztő Műhely szakembere útmutatása sok segítséget nyújt a diszlexiás, vagy más tanulási zavarral küzdő gyerekeknek, akiknek helyzete a pályaválasztásnál is különleges, hiszen számukra nehézséget jelenthet az idegen nyelv, a matematika, az irodalom, vagy valamely egyéb tárgy elsajátítása.

Nem lehetetlen
Az Oktatási Törvény segítséget próbál adni a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek. Ha a gyermek diszlexiás, vagy egyéb tanulási zavarral küzd, akkor az igazgató - a szakértői bizottság vagy a nevelési tanácsadó véleménye alapján - mentesíti egyes tantárgyakból, tantárgyrészekből az értékelés alól.
A Beszédvizsgáló Országos Szakértői és Rehabilitációs Bizottság javaslatára mehet a gyermek az Öveges Gimnáziumba, ahol a továbbtanulásra és szakmatanulásra is felkészítik a diszlexiás tanulókat. Természetesen nem ez az egyetlen diszlexiásokkal foglalkozó középiskola az országban: cikkünk.

Diszlexiás osztályokat indítanak a balatonfűzfői Öveges Szakközépiskolában, és Tolna megyében a gyönki Tolnai Lajos Gimnáziumban is. Sőt, Budapesten a Deák Ferenc Középiskolai Kollégiumban is foglalkoznak diszlexiás diákokkal.
A felvételi kérelmek beadása előtt érdemes érdeklődni a kiválasztott iskolában azzal kapcsolatban, hogy a felvételhez megyei, vagy az országos szakértői bizottsági szakvélemény szükséges.

Felmentések
Az érettségi, a középiskolából való továbbtanulás, illetve a nyelvvizsga megszerzése is nehézséget okozhatnak a diszlexiás tanulóknak.
Az érettségin a diszlexiás tanulót a szakértői és rehabilitációs bizottság szakvéleménye alapján a középiskola igazgatója mentesítheti egyes tantárgyakból vagy tantárgyrészekből az értékelés alól. Általában az írásbeli vizsgák során élnek ezzel a lehetőséggel. A kérelmet az érettségi vizsgára történő jelentkezéssel együtt kell leadni.
Az egyetemre, főiskolára készülő gyermek érettségi után kikerül a „közoktatás köréből”. Ezen a szinten a legnagyobb problémát általában az okozza, hogy a diploma megszerzése nyelvvizsgához kötött. A szakvéleménnyel rendelkező sajátos nevelési igényű (diszlexiás, diszgráfiás…) tanuló kaphat mentességet a nyelvvizsga, esetleg a nyelvvizsga írásbeli vagy szóbeli része alól. Ezekben az esetekben azonban már igazságügyi szakértő adhat felmentésre javaslatot. Bővebb információért a felvételiző ahhoz a konkrét felsőoktatási intézményhez fordulhat, amelyikbe felvételt kíván nyerni, majd államvizsgázni szeretne.

Természetesen a nyelvi értékelés alóli felmentés nem azt jelenti, hogy többé nem kell tanulni a helyesírást, a nyelvet, "csupán" annyit jelenti, hogy a tanár figyelembe veszi a gyermek részképesség zavarát, nem ad osztályzatot. Miért jó ez? Így lelkileg nem mennek tönkre az iskolások.

Hogyan válasszunk?
Az iskolaválasztásnál a szülő-gyermek összhang megteremtése minden esetben fontos, de mindenekelőtt a gyermek érzéseire kell figyelni: mi szeretne lenni, melyik szakma, foglalkozás tetszik neki, mennyire szeret tanulni, mennyire reális az elképzelése, mit tud saját maga megtenni, hogy jobban menjen a tanulás?

Tudniillik, a továbbtanulás, az iskolaválasztás alapvetően befolyásolja életünk alakulását. Éppen ezért fontos, hogy merjünk tenni, lépni a fejlődés érdekében, hiszen rendszeres gyakorlással minőségi változások érhetők el. A speciális terápia, az egyéni képességeket figyelembe vevő tanulási módszer segíthet a diszlexia vagy más tanulási zavarok okozta hátrányok leküzdésében.

Sikerélményt!
A sikerélmény a fejlődés kulcsa. Akinek nem volt sikerélménye az olvasásban, miért is szeretné azt? Éppen ezért nagyon fontos, hogy az érintett minden apró siker elérésénél dicséretet, pozitív visszajelzést kapjon, így képet alkothat saját fejlődéséről. Fontos, hogy önmaga is akarja a fejlődést. Ebben nem csak a szülő, hanem a szakemberek, a pedagógus, a logopédus és a pszichológus támogató segítsége is nélkülözhetetlen

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.