Adatlopás történt, vagy a rendszergazda hibázott a Pannon Egyetemen? Közoktatás
Edupress

Adatlopás történt, vagy a rendszergazda hibázott a Pannon Egyetemen?

A hírek kezdetben hatezer hallgató személyes adatainak nyilvános oldalon való megjelenéséről számoltak be, a veszprémi székhelyű Pannon Egyetem azonban 1717 érintett diákról adott tájékoztatást az Edupress-nek. A kollégiumi szervert ért támadás során a behatoló biztonsági fájlok törlésével tette nyilvánossá a hallgatók adatait, a blogján az eseményre fényt derítő Jézus Szíve Partizánbrigád azonban a rendszergazdát teszi felelőssé.

A sajtóban a hét elején megjelent cikkek a veszprémi intézmény hallgatói adatainak, többek között: név, telefonszám, lakcím, e-mail cím, személyigazolvány-szám, bankszámlaszám jogtalan közzétételéről számoltak be, az információk a 2007/2008-as tanév kollégiumi jelentkezésének adatbázisából kerültek ki. Az adatokat hónapokon keresztül, június 8-tól december 7-ig bárki megtekinthette a Google keresője által is indexelt oldalon. Az esetre az úgynevezett Jézus Szíve Partizánbrigád hívta fel a sajtó figyelmét, mely azt állítja: a kollégiumi adatbázist üzemeltető egyik rendszergazda hibázott akkor, amikor biztonsági másolatot készített, amit titkosítás nélkül töltött fel egy szerverre.

Adatlopás történt, vagy a rendszergazda hibázott a Pannon Egyetemen?
"A Pannon Egyetem vezetése kiemelten kezeli az informatikai rendszerek biztonságos működtetését, amit az is bizonyít, hogy a legfőbb informatikai rendszereket korábban ért támadásokat szakemberei sikerrel hárították" - tájékoztatta az egyetem az Edupresst december 9-én kiadott közleményében. Hozzátették: "a szerveren a behatoló a betörés során biztonsági fájlokat törölt, ezáltal az adatbázis az interneten keresztül hozzáférhetővé vált jogosulatlan személyek számára is." Az esetet észlelve azonnal orvosolták a hibát.

A kizárólag a kollégiumi jelentkezéshez megadott felhasználó név és jelszó más adatbázisok, mint például a hallgatók tanulmányi adatait nyilvántartó Neptun rendszer esetében nem használható, a kollégiumi jelentkezéshez szükséges program pedig csupán a tanév egy hónapjában hozzáférhető. A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság is a sajtóból értesült az esetről, a vizsgálatot azonban már elindították, a felelősöket keresik, csakúgy, mint az egyetemen.(Forrás: Inforádió, MTI)

(www.edupress.hu)
Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.