2008. november. 19. 14:59 Eduline Utolsó frissítés: 2008. november. 19. 14:58 Közoktatás

Könyvek a párna alatt? – beválik!

Az alvás segítségével magunkévá tehetjük a bonyolult leckéket, sőt, az elfeledett készségeket is visszaszerezhetjük! Az alvás segít az agynak megbirkózni az összetett feladatokkal, és feltárja azon ismereteket, amelyről úgy hisszük, hogy mély feledésbe merültek

Egy olyan vizsgálatot alkalmazva, mely többek között a videojátékok felhasználásának elsajátítását is magában foglalta, a Chicago Egyetem kutatói első alkalommal igazolták, hogy azok az emberek, akik „elfeledték” hogyan hajtsanak végre egy összetett feladatot 12 órával a képzés után, az éjszakai alvásnak köszönhetően visszanyerték ezen képességeiket.

Howard Nusbaum, a Chicago Egyetem pszichológiai professzora és egyben a tanulmány szerzője elmondta: „Az alvás megszilárdítja a tudást, egyrészt azzal, hogy helyreállítja mindazt, ami a gyakorlat után elveszett a nap folyamán, másrészt megvédi a tanultakat további veszteségektől. Ezek a kutatási eredmények azt mutatják, hogy az alvás fontos szerepet játszik az általános készségek elsajátításakor az emlékezet megóvásában és stabilizálásában.”

A szakember hozzátette: az eredmények azt mutatják, hogy ez a szilárdulási folyamat sokat segíthet a nyelvtanulás menetében, így az írás és olvasás során egyaránt, csakúgy a szem-kéz koordinációt megkövetelő készségekben, mint amilyen a tenisz.

A tanulmányban Nusbaum és csapata 200 főiskolai hallgatót vizsgált. A résztvevők legtöbbje nő volt, akik ráadásul minimális videojáték gyakorlattal rendelkeztek. A tanulmányhoz a kutatók FPS (First Person Shooter), azaz belső nézetű lövöldözős játékot alkalmaztak (a résztvevők a gép ellen játszottak, nem egymást lőtték), mely során az ellenség likvidálása volt a feladat saját „életük” megóvása mellett.

A kísérlet során a tanulók gazdag, multiszenzoros virtuális környezetben játszottak, mely során mindkét kezüket használniuk kellett ahhoz, hogy a folyamatosan változó vizuális és auditív jelekkel foglalkozzanak. Mindemellett a belső nézetű tájékozódás megkövetelte a különböző környezetek térképeinek elsajátítását is.

[[ Oldaltörés: teljesítmény szintek ]]

A tanulóknak először egy előzetes teszt-játék alapján meghatározták kiinduló teljesítményi szintjüket, ezt követően részt vettek a játék-képzésben, majd a gyakorlat után is felmérték eredményeiket. Az egyik csoport reggel kapta a képzést, majd aznapi ébredésükhöz képest 12 órával később mérték fel a megszerzett képességek szintjét. A másik csoport szintén reggel játszott, majd másnap reggel, 24 óra múlva elemezték őket. A harmadik csoport este gyakorolt, és 12 órával később, alvás után nézték őket, a negyedik csoport szintén este vett részt a kísérletben, majd 24 órával később figyelték meg a változásokat.

A reggeliek 8 százalékos javulást mutattak a pontosságban közvetlen a játék után a kiinduló teljesítményükhöz képest. Mindazonáltal 12 ébren töltött óra után a felét elfelejtették a tanultaknak, mikor este letesztelték őket. A másnap reggel teszteltek pedig 10 százalékos javulást mutattak fel az előzetes teszteredményeikhez képest.

„A tanulók valószínűleg azért teljesítettek rosszabbul az este folyamán, mert a képzést követő 12 órában az őket ért különféle élmények megbolygatták a játék során elsajátított tudást. Ezek a zavaró tényezők azonban elillantak, miután elaludtak, így az agyuk képes volt elvégezni a feladatát” – mondta Nusbaum.

További érdekesség, hogy az esti turnus tanulói között az eredmények 7 százalékponttal javultak közvetlen a gyakorlat után, ami viszont 10-re emelkedett a következő reggelre, és meg is maradt ezen a szinten egész másnap.

Nusbaum és kollégái egyébként már korábban is publikáltak hasonló témában, akkor az alvás, tanulásra vonatkozó kedvező hatásairól a Nature folyóirat hasábjain értekeztek. „Ebben a tanulmányban azt igazoltuk, hogy ha a tanulást követően az emberek a tanultak bizonyos részét elfelejtik, az éjjeli alvással ez a veszteség helyreállítódik. Továbbá, egy pihentető éjszaka megvédi a memóriát a további veszteségektől a következő nap folyamán.” – mondta Nusbaum. Szerinte a jelenlegi tanulmány kibővíti ezt a munkát, és bebizonyítja, hogy az alvás pozitív hatással van a bonyolult leckék elsajátításában is.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.