2008. szeptember. 25. 14:45 Edupress Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 26. 19:41 Közoktatás

Génpuska és a lusta ember dísznövénye a Corvinuson

Az Európai Bizottság támogatásával az idén már harmadszor megvalósuló Kutatók Éjszakájának egész napos rendezvényen a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) másodszor vesz részt, mely több tudományágat érintve 19 projektet mutat be a természet és a közvetlen környezet megismerésére.

A tavalyi első bemutatkozás nagy sikere ismétlődik az idén is, szeptember 10-re minden helyet lefoglaltak az előzetes regisztrációhoz kötött eseményekre. Az egyetem kutatói a Kertészeti Kar boszorkánykonyhájában teakészítés és teakóstoló keretében megmutatják, hogy mitől is gyógyít a gyógytea, és melyek az otthon is felhasználható gyógynövény fajok. Az összes érzékszerv bevetésével játékosan ismerhetik meg az érdeklődők a fűszer- és aromanövényeket, tapasztalhatják meg illatukat, puhaságukat, a termések ezerféle formáját, felfedezhetik a festőnövények és azok széles színskálát, illetve fonalfestéssel próbálhatják ki a növényi festékeket.A genetikailag módosított növények vetésterülete világviszonylatban rohamosan növekszik, jelentőségük vitathatatlan.
A Genetika és Növénynemesítés Tanszék kutatói elmondják, mit értenek GM növények alatt, sőt megmutatják a génmódosítás alapvető technikáit, hogy hogyan lőhetünk növényekre génpuskával, és miként lehet szóra bírni a növényi DNS molekulát. Az érdeklődők saját maguk is kipróbálhatják az egyes módszereket.

A Namib és a Kalahári sivatag különleges növényei, az úgynevezett élő kövek a homokba húzódva alig látszanak ki a sivatagból, kis időre viszont csodálatos narancssárga, sárga és piros színbe öltöztetik a sivatagot. Sok ilyen növény otthon is fenntartható, jól tűrik a vízhiányt. A lustáknak ajánlható növényeket a Dísznövény és Dendrológia Tanszék tudományos munkatársai mutatják be. Míg a kisebbek a Budai Arborétum tanösvényein ismerkednek meg a ritka, védett növényekkel és a tájat veszélyeztető tényezőkkel, fény derül arra is, milyen játékok készíthetők a természetben és az otthon fellelhető alapanyagokból, hulladékokból. A nagyobbak bekapcsolódhatnak egy hulladékokból készülő tájépítészeti műalkotás létrehozásába.Mindezek mellett számos egyéb programmal: tetőkerti bemutatóval, filmvetítéssel, a történeti kertek miniatűr másaival, fényfestészeti alkotással és a hazai régiók épített és természeti értékeivel is várják az érdeklődőket az egyetem kutatói.A BCE részletes programja a Kutatók Éjszakája honlapján (www.kutatokejszakaja.hu) olvasható.

(www.edupress.hu)
Van, aki szuperhős, más villamosvezető szeretne lenni, a legtöbb autista mégsem tud munkát vállalni Campus life Gál Luca

Van, aki szuperhős, más villamosvezető szeretne lenni, a legtöbb autista mégsem tud munkát vállalni

Április 2-án volt az autizmus világnapja. Ennek apropóján a Mars Autistákért Alapítvány egy különleges rajzkiállítással hívta fel a figyelmet arra, hogy az autizmussal élő gyerekeknek és fiataloknak is ugyanúgy vannak álmaik, mint bárki másnak – a rajzokon keresztül pedig megmutatták, mik szeretnének lenni, ha felnőnek.