Középpontban a bolognai rendszer Közoktatás
Edupress

Középpontban a bolognai rendszer

Felsőoktatás és társadalom címmel jelentette meg az Educatio Kht. második Felsőoktatási Műhely című kiadványát. A felsőoktatás bővülése a foglalkoztatási struktúrát is folyamatosan alakítja, ezek elemzését, kutatók hipotéziseit és előrejelzéseit mutatja be a kiadvány.

A megjelent számban Verseny, rugalmasság, átjárhatóság címmel Szelényi Iván szociológus mondja el a véleményét az amerikai egyetemi életről és az európai Bologna-reformról. A felsőoktatás regionalitásban betöltött szerepének változására, a globális gondolkodás és lokális cselekvés fontosságára hívta fel a figyelmet Balázs Éva az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és Csatári Bálint az MTA Regionális Kutatások Központja Alföldi Tudományos Intézetének kutatója.

Ezen túl a Felsőoktatási Műhely bemutatja az OECD 2007-ben zárult projektjének összefoglaló kiadványát, a Felsőoktatás és régiók: globális versenyképesség, helyi érdekeltség című kötet főbb részleteit, illetve A regionális szerepvállalás hajtóerői címmel a kötet egy részének fordítása is olvasható a folyóiratban. A Vendégoldalon bemutatkozik a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság és Vállalkozáselemzési Intézetének kutatóműhelye.

Az Educatio Társadalmi Szolgáltató Kht./Országos Felsőoktatási Információs Központ és az Universitas Press Felsőoktatási Kutató Műhely által végzett online kérdőíves munkaerő-piaci kutatások és interjúk, valamint nagyobb elektronikus álláskereső oldalak és nyomtatott médiumok álláshirdetései alapján elkészített elemzését munkaerő-piaci stratégiák, munkáltatói elvárások és a diplomások címmel tette közzé a kiadvány.

A bolognai folyamat szociális dimenziója címmel hazai és nemzetközi áttekintés olvasható a bolognai rendszer helyzetéről. A felsőoktatás nyilvánosságának fontos funkciója volna annak tisztázása, hogy mennyire találkoztak a magyar társadalom különböző csoportjainak elvárásai a kitűzött Bologna-célokkal, mindezek kapcsán milyen főbb területek mentén alakultak ki konfliktusok és kik között. Kurkó Noémi elemzésében erre keresi a választ országos sajtóban megjelent cikkeinek feldolgozásával.

A Felsőoktatási Műhely megrendelhető a www.felvi.hu oldalon is.

(www.edupress.hu)
Nehéz átlátni, de nem lehetetlen - itt vannak a 2025-ös felvételi pontszámítási szabályai Érettségi-felvételi Székács Linda

Nehéz átlátni, de nem lehetetlen - itt vannak a 2025-ös felvételi pontszámítási szabályai

Bár maradt az 500 pontos rendszer, a korábbi évekhez képest 2024-ben megváltozott a felsőoktatási felvételi pontszámításának összes szegmense. Kevesebbet érnek a középszintű érettségik, a többletpontokról és a pontszámításhoz szükséges érettségi tárgyakról pedig központi szabályok helyett az egyetemek dönthetnek. A diákok többsége még nem annyira látja át az új rendszert, ezért mi is segítünk azt megérteni.