A Művészetek Palotája - mint új nemzeti kulturális intézmény - átalakította az utóbbi évek koncertéletét. Olyan világszínvonalú, és egyedi produkciókat hoznak Magyarországra, amit a magyar közönség azelőtt soha nem láthatott. Idén tavasszal is jobbnál jobb előadások özönét zúdítják ránk. Íme egy kis ízelítő a repertoárból.
Franko-afro-amerikai dallamok a Mississippi mellől
A 17. század végén a louisianai francia gyarmatosítók és az ott élő feketék zenéjének kölcsönhatásából jött létre a hegedűs cajun és a harmonikás zydeco.. A zydecót gyakran egy-egy család játszotta - így a március 31-én a Fesztivál Színházban fellépő Williams család (akiket Nathan & The Zydeco Cha Chas néven ismerünk) a műfaj legautentikusabb formáját hozza Budapestre. Az együttes sajátossága, hogy dallamaikban fellelhetőek a karibi hatások is - ami a műfaj gyökereihez vezeti el a hallgatót.
A koncert másik felében a Big Daddy Wilsonnal együtt alapított, magyar Mississippi Grave Diggers lép fel. Az Oláh Andor vezette együttes sztárvendége az ötven éves Karen Carroll, akivel a társulat nemzetközi turnén vesz részt.
Orszáczky Jackie emlékére
Jackie Orszaczky Band és vendégei (Ausztrália)
2008. február 3-án - két hónappal a hatvanadik születésnapja alkalmából rendezendő életműkoncert előtt - elhunyt Orszáczky 'Jackie' Miklós. A Syrius együttes basszusgitáros-énekeseként vált a magyar rocktörténet kultikus-legendás hősévé, munkásságának azonban egy másik fővonása is van: az a muzsikus volt, aki soha nem az emlékeiből élt.
Ausztráliában most díszdobozban jelennek meg összegyűjtött művei. Magyarországon pedig április 4-én, a Művészetek Palotájában, ahogyan Jackie akarta, zenével búcsúzunk tőle. Ausztráliai zenekara és magyarországi vendégei úgy fognak játszani, hogy „majdnem” olyan legyen ez a koncert, ahogyan Jackie elképzelte: valamennyi meghatározó zenei korszakát megidézve.
Csak immár az emlékére.
Vibrafónia Zsoldos Bélával és Víg Tommyval
A klasszikus zenei végzettséggel és a jazz-zenében is több évtizedes jártassággal rendelkező Zsoldos Béla a reneszánsz hagyománytól a bigband-zenéig és a kortárs megszólalásokig minden közegben otthon érzi magát. Az április 7-i est sztárvendége a vele már több közös produkcióban szerepelt, az ötvenes évek óta az Egyesült Államokban élt, de nemrégiben hazatelepült dobos-ütőhangszeres Vig Tommy lesz.
A Fesztivál Színházban a Vibrafonia című nagyszabású kompozíció és a magyar jazzélet krémjét felvonultató, Red Dragon című lemez anyaga mellett külön erre az alkalomra íródott Zsoldos Béla-szerzemények is elhangzanak.
Operett! Operett?
Te rongyos élet, Éjjel az omnibusz tetején, Vágyom egy nő után, Hejhó, Jaj, cica - ezek és más varázslatos operettslágerek szerepelnek a hangverseny műsorán. De! Igen, van egy „de”! Az előadás címének kérdő- és felkiáltójelét is komolyan kell vennünk, mert a határozott állítás és a kérdés egyaránt igaz lesz. Valóban elhangzanak ugyanis a ma már hungarikumnak számító műfaj, az operett méltán világsikerű slágerei, ám közülük sok ezúttal nem a megszokott módon kerül a közönség elé. Az április 20-i, egyedi operettesten Tangolitát és a Carambolinát például latin-amerikai zenekar, az Oh, Mister Blue-t jazzband játssza majd, és a nézőknek még nagyon sok további izgalmas zenei meglepetésben lesz részük.
Tommy Emmanuel
Az ausztrál Tommy Emmanuelt aligha túlzás minden idők egyik legnagyobb hatású gitárosának nevezni. Négyéves volt, amikor játszani kezdett, és két év múlva már a családi zenekar „professzionális” tagja lett, s ott muzsikált édesapja 1966-ban bekövetkezett haláláig.
A tízujjas gitártechnika mestere - a country, a blues és a jazz különleges metszetét alkotva - akár egyedül, akár kísérőkkel játszik, mindenképpen elkápráztatja hallgatóit. Ha pedig ehhez még a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem páratlan akusztikáját is hozzáadjuk, akkor az a legkevesebb, hogy április 22-én ritka szenzációra számítunk.
http://mupa.hu/