A hét hírei: nehezebb jogosítványt szerezni, 2014-től emelkedik a minimumponthatár Felsőoktatás
Eduline

A hét hírei: nehezebb jogosítványt szerezni, 2014-től emelkedik a minimumponthatár

Idén is bekerült a világ 150 legjobbja közé az ELTE fizika képzése a sanghaji ARWU-rangsorban. Augusztus 15-től tanóránként majdnem 20 kilométert kell vezetniük a tanulóknak, ha jogosítványt szeretnének. Elindult a diákhitel-igénylés, a felsőoktatási államtitkár pedig bejelentette: 2014-ben 260 pont nem lehet majd bekerülni egyetemre, főiskolára. A hét hírei és cikkei.

Az ELTE lágymányosi kampusza

Idén is a legjobbak között az ELTE képzése

Ismét a legjobbak közé került az Eötvös Loránd Tudományegyetem fizika szakja a sanghaji Academic Ranking of World Universities (ARWU) 2013-es rangsorában: a képzés a 101-150. helyet szerezte meg. Az összesített világranglistára két magyar intézmény került fel: az ELTE 301-400., a Szegedi Tudományegyetem pedig a 401-500. helyen végzett. A rangsorról itt olvashattok.

Óránként 20 kilométer kell a jogsihoz

Augusztus 15-től ismét változnak a jogosítványszerzés szabályai: a legalább 30 órás gyakorlat alatt 580 kilométert kell megtenniük a tanulóvezetőknek. A Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) szerint erre a vezetési tapasztalat és az alapvető technikák jobb elsajátítása érdekében van szükség. Valaki mindenképpen többet fizet az új szabályozás miatt: erről itt olvashattok.

Jön a szigor: így növekednek a ponthatárok 2014-től

2014-ben egyetlen alap- és osztatlan képzésre sem lehet majd bekerülni 260 pont alatti eredménnyel. A felvételi minimumponthatárt 2016-ig évente hússzal emelik, így három év múlva már 300 pont kell majd a bekerüléshez. Ugyanez vár a felsőoktatási szakképzésre jelentkezőkre is: az idei 200 után jövőre 220, 2015-ben 240, 2016-ban pedig 260 lesz a ponthatár. A felsőoktatási államtitkár nyilatkozatát itt olvashatjátok, a felsőoktatási struktúra átalakításáról pedig itt találtok részleteket.

Már lehet diákhitelt igényelni

Augusztus 15-től lehet igényelni a diákhitelt a 2013/14-es tanévre: ha szeptember 16-ig leadjátok a kérelmet, október 15-ig utalják a pénzt. A diákhitel1 szabad felhasználású, havonta 15-50 ezer forintot igényelhettek. A diákhitel2-t kizárólag az önköltségre lehet fordítani. További részleteket itt találtok.

Szeptember 5-ig lehet jelentkezni a 2013-as őszi érettségi vizsgákra

Ilyen lesz a 2013-as őszi érettségi

Szeptember 5-ig jelentkezhettek a 2013-as őszi érettségi vizsgákra: ha javítani szeretnétek az érdemjegyeteken, ismétlő vizsgát tehettek, ha pedig emelt szintű érettségit szeretnétek, szintemelő vizsgára kell jelentkeznetek. Új tantárgyból kiegészítő vizsgát tehettek. Az őszi érettségivel kapcsolatos összes cikkünket itt olvashatjátok.

Ösztöndíj hátrányos helyzetű hallgatóknak

Havi 20 ezer forint szabadon felhasználható ösztöndíjat, illetve önköltség-támogatást kaphattok, ha bekerültök az Út a felsőoktatásba programba, amelyet hátrányos helyzetű diákok számára hirdettek meg. Azok pályázhatnak, akik szeptemberben kezdik meg a felsőfokú tanulmányaikat. A határidő szeptember 8., a legfontosabb tudnivalókat itt találjátok.

Gólyatáborkörkép: első rész

A gólyatáborok zömét a következő két hétben tartják az egyetemeken, főiskolákon: sorozatunk első részében azt néztük meg, mire számíthatnak az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem és a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem frissen bekerült hallgatói. Cikkünket itt olvashatjátok.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.